SportPRVENSTVO HRVATSKE

Nastupilo je 19 klubova i 250 natjecatelja: plivač PK Zadar osvojili drugo mjesto, djevojke četvrte u B diviziji!

Piše I.Gjergja
2. lipnja 2021. - 18:45

Priređivač ovogodišnjeg A i B ekipnog prvenstva u plivanju bio Zagrebački plivački savez, a najbolji klubovi iz Hrvatske natjecali su se za što bolji plasman u državi na bazenu Svetice u Zagrebu. Plivalo se u tri dijela, nastupilo je 19 klubova i 250 plivača, u oba programa (A i B) plivao se cjelokupni olimpijski program (14 individualnih disciplina) te tri štafetne discipline.

Na ekipnom PH svi klubovi se sa svojim najjačim postavama bore za što veći zbroj bodova. U grupi A borilo se za plasman od 1. do 8. mjesta, u grupi B za plasman od 9. do 16. mjesta a u oba natjecanja zadnji klub otpada u slabiji rang tako da prvoplasirani klub iz B prvenstva osvaja nastup u A finalu na idućem ekipnom PH. Na ovom natjecanju rezultati svakog plivača se boduju prema LEN tablicama za vrednovanje rezultata te se zbrajaju za ukupni poredak kluba, a plivači nastupaju u apsolutnom poretku.

PK Zadar sa svojim plivačima - muški dio ekipe bilježi odličan nastup, u tijeku cijelog natjecanja bili su u tijesnoj borbi za ulazak u A finale sa riječkom Kantridom. Plivači su dali sve i s ukupno 17059 bodova zauzeli su 2. mjesto u B rangu ekipnog prvenstva, skok sa lanjske pozicije (6. mjesto) je uočljiv i ukupnim brojem bodova, ovaj bodovni rezultat težak je 6. mjesta u A prvenstvu. Muški sastav činili su: Bruno Šarić, Noa Kuman, Sandro Barić, Božo Puhalović, Roko Šango i Ivan Šango.

Kod plivača najviše bodova isplivao je mlađi senior Božo Puhalović (3686) nastupom u 6 individualnih utrka a nositelj je i najvećeg broja bodova za PK Zadar. U disciplini 200 m slobodno osvojio je 697 bodova (1.55.98) čime je bio drugoplasirani u B prvenstvu, a u najboljih troje plivao je i 50 m slobodno (1., 23.65), 100 m delfin (3., 58.23),1500 m slobodno (3., 17:09.24). Još jedan plivač na čija je “leđa” palo 9 utrki je mlađi senior Bruno Šarić, nastupio je u 6 individualnih disciplina donio je 3601 bod. Najveći broj bodova donio je prvim mjestom na 100 m leđno (58.75) a u najbolje plasiranima bio je i na 200 m leđno (2., 2:14.74) i 100 m slobodno (3., 53.75).

Junior Noa Kuman također je plivao najveći mogući broj utrka 6 individualnih disciplina donio je 3529 bodova. Najvrjedniji rezultat isplivao je na 200 m mješovito gdje je bio drugoplasirani u B prvenstvu (2:12.93) a drugi je bio i na 200 m prsno (2:29.29) i 400 m mješovito (4.46.54). Juniori Roko Šango i Ivan Šango nastupili su u 3 individualne utrke i donijeli 1724 (Ivan) i 1661 bod (Roko);senior Sandro Barić nastupom u dvije utrke PK Zadru je donio 976 bodova. Dečki su bili odlični i u štafetama gdje su zauzeli 1.,i dva 2. mjesta (sastav: Božo Puhalović, Bruno Šarić, Noa Kuman, Roko Šango / Ivan Šango).

U ženskoj postavi PK Zadar su predstavljale: Ana Burazer, Mia Klasić, Lucija Klasić, Marija Kuman, Dina Volarević, Rita Herceg i Marcela Lovrović.

Zadru je najviše bodova donijela najbolja plivačica kluba, seniorka Ana Burazer koja je u 5 individualnih utrka osvojila 2840 bodova. Na 200 m mješovito (2:27.63) i 400 m mješovito (5:11.89) bila je prvoplasirana u B rangu, i 2. na 200 m delfin. Juniorka Dina Volarević plivala je 2761 bod kroz 5 utrka, najveći broj bodova ostvarila je utrkom 400 m slobodno (4.44.49) a na 800 m slobodno bila je 3. žene mlađa juniorka Rita Herceg plivala je u 4 discipline i ostvarila 1969.

Juniorka Lucija Klasić donijela je 1575 bodova kroz 3 utrke, a juniorka Marija Kuman 1543 boda kroz 3 utrke, dok je  mlađa juniorka Marcela Lovrović donijela 1176 bodova kroz 3 a juniorka Mia Klasić donijela je klubu 1042 boda nastupom u 2 discipline.

- Pod vodstvom trenera Josipe Nekić, prof. i Željka Olujića, bacc.cin. obje ekipe dale svu svoj doprinos za ostvarenje ekipnog plasmana. Ostaje žal za ne plasiranjem u A rang sa muškom postavom, a ostaju nam isti planovi za iduće ekipno prvenstvo Hrvatske. Ipak, svi plivači su plivali veliki broj osobnih rezultata i ostvarili skoro 1000 bodova više nego na prošlogodišnjem ekipnom PH, priča nam trenerica Josipa Nekić.

U A rangu, kod 8 najboljih klubova u državi, ekipnu pobjedu u ženskoj konkurenciji osvojila je Dubrava, a u muškoj konkurenciji zagrebačka Mladost. Drugo mjesto u ženskoj konkurenciji osvojile su plivačice Mladosti, dok su treće mjesto ostvarile plivačice još jednog zagrebačkog kluba, ZPK.

Drugo mjesto u muškoj konkurenciji osvojili su plivači Dubrave, dok su treće, u gustoj borbi sa PK Medveščak iz Zagrebe odnijeli plivači Jugav(Dubrovnik). U B rangu, 2 su riječka kluba izborila plasman u A finale za 2022., Kantrida (plivači) i Nevera (plivačice).

22. travanj 2024 19:18