StoryEditorOCM
ForumBORBA TEK KREĆE

Vodeći čovjek kirurške infektologije jedne od najpoznatijih europskih bolnica: Trebamo se cijepiti, a u normalu bi se sve moglo vratiti na ljeto

Piše Ivica Marković
13. prosinca 2020. - 18:04
Treba se cijepiti jer je COVID-19 vrlo opasan protivnik i samo tako ćemo zaustaviti pandemiju, kaže dr. Trampuž AFPAFP

U bivšoj umjetnoj tvorevini, naziva Jugoslavija, kada nije bilo ljudskih prava, 1972. godine u nekoliko tjedana ​cijepljeno​ je 18 milijuna ljudi protiv velikih boginja i tako je spriječeno širenje zaraze, odnosno velike boginje su pobijeđene.

Bit će zanimljivo vidjeti koliko će se ljudi u Hrvatskoj, danas-sutra, kada postoje ljudska prava, cijepiti protiv COVID-a 19, da bi se zaustavilo njegovo širenje, i da bi napokon mogli nastaviti normalno živjeti, kao do pojave "pošasti 21. stoljeća".

– Mislim da prije lipnja ili srpnja iduće godine nitko u Europi neće moći razmišljati o povratku u normalan život. Tek tada ćemo moći normalno nastaviti živjeti, ali ćemo vrlo vjerojatno još uvijek morati nositi zaštitne maskice.

Cijepljenje će, kada je Njemačka u pitanju, započeti iza Božića i bit će potrebno cijepiti izuzetno veliki broj ljudi kako bi se smanjilo "kolanje" virusa. Ujedno, ne treba smesti s uma ni veliki broj onih koji su sada pozitivni, kao i onih koji će to u dogledno vrijeme postati.

Krcate bolnice

I kada sve to zbrojimo, mislim da o normalnom ili normalnijem životu ne možemo govoriti prije početka idućeg ljeta, otprilike pola godine nakon početka cijepljenja – kaže nam prof. dr. sc. Andrej Trampuž, slovenski specijalist infektologije i interne medicine, vodeći čovjek odjela kirurške infektologije u bolnici "Charité" u Berlinu, jedne od najpoznatijih europskih bolnica.

I u toj bolnici, kao i mnogim bolnicama u Europi, pa i u Hrvatskoj "muku muče" s prostorom, odnosno smještajem za oboljele od COVID-a.

– S obzirom na to da je "Charité" najveća bolnica u ovom dijelu, s najboljim kadrom i opremom, svi oboljele od COVID-a šalju nama. Trenutačno imamo puno pacijenata, tako da svako malo otvaramo nove odjele za novopristigle pacijente. Još dva do tri tjedna možemo primati oboljele u bolnicu "Charité", a tada ćemo morati prijeći na druge kapacitete, kao što su montažne bolnice ili smještati ljude u toplice koji bi se prenamjenile u COVID centre – objašnjava dr. Trampuž.

Najveći napor u sprječavanju širenja bolesti, kao i u Hrvatskoj podnosi medicinska struka.

– Radimo bez prestanka po 20 sati na dan. Primjerice, ja ne spavam dnevno više od četiri sata. Ne odlazim kući, samo jednom tjedno, spavam u bolnici i svatko od nas daje maksimum sebe kako bi pomogao oboljelima. Stoga i dalje ne mogu razumjeti one koji ne shvaćaju ozbiljnost situacije u kojoj se nalazimo i koji se ponašaju kao da se ništa ne događa.

No, iako ima oni koji misle "lako ćemo", u Njemačkoj je, prema istraživanjima, više od 70 posto onih koji podržavaju uvođenje još rigoroznijih mjera. Svi mi želimo normalan život, a njega ćemo dobiti natrag samo ako se budemo pridržavali mjera – ističe dr. Trampuž.

Velika učinkovitost

Kada je Hrvatska u pitanju, ponavljamo da smo mi, Hrvati, naručili ukupno 5,9 milijuna doza cjepiva protiv COVID-a. Naručili smo 2,7 milijuna doza cjepiva od AstraZenece i oxfordskog Sveučilišta, milijun doza Pfizer-BioNtech cjepiva, milijun cjepiva od Moderne, 900 tisuća doza od farmaceutske tvrtke Janssen koja posluje u okviru Johnson&Johnson grupacije i 300 tisuća doza cjepiva tvrtke Curevac, koje bi trebalo doći krajem 2021. godine u Hrvatsku.

Stoga nas je zanimalo kojim bi se cjepivom od ovih navedenih cijepio sam dr. Trampuž?

– Cijepio bih se s cjepivom koje ima najveću učinkovitost. To je, koliko sada znamo, cjepivo Pfizer-BioNtech i Moderna, koja imaju učinkovitost od 95 posto. Prema svemu sudeći, nuspojave nisu teške i česte, no ima i nekih koje će biti malo teže, te se neće smjeti cijepiti pojedine skupine ljudi, a to će se vidjeti sljedećih mjeseci. Svakako, treba se cijepiti jer je COVID-19 vrlo opasan protivnik – zaključio je dr. Trampuž.

26. svibanj 2024 06:30