StoryEditorOCM
Forum"DVA KLJUČNA TJEDNA"

Nikad više ljudi na respiratorima, rušimo rekorde, a Plenkovićev savjetnik ‘vergla‘ po svom: ‘Ovo je kraj vala. Imamo porast, ali najgore je iza nas‘

Piše PSD
31. ožujka 2021. - 23:10

Neki će reći - ugostitelji su doživjeli kopernikanski obrat. Ali nisu jedini. Prije 25 dana znanstvenik Gordan Lauc na svom je Facebooku pokopao koronu, uz riječi RIP korona, možete se opustiti. Sada piše: rast broja zaraženih poziva na oprez.

Je li vi to onda priznajete da ste pogriješili, pitali su ga u RTL Direktu.

"Ovisi kako stvari gledamo, ja mislim da smo mi naš najveći dio pandemije odradili prošle godine i da je ovo jedan kraj vala. Opet imamo jedan porast, ali što se Hrvatske tiče najgori dio je iza nas."

Znači ne brinu vas ove brojke koje danas gledamo? Imamo najgoru brojku u tri mjeseca, evidentno je da raste broj ljudi koji su u bolnicama, imamo velik broj ljudi na respiratorima, vidjeli smo u usporedbi s drugim zemljama EU da sad imamo najveći porast.

"Mi imamo veći porast nego druge zemlje, ali smo i dalje po broju zaraženih ispod prosjeka EU. U Hrvatskoj još nema toliko zaraženih koliko u nekim drugim zemljama. Naravno, ove brojke zovu na oprez u onim dijelovima Hrvatske gdje ima veći broj zaraženih i to je primarno dio obale i Grad Zagreb. Recimo, velik dio Slavonije je u jako dobroj situaciji. U Hrvatskoj je velik broj ljudi prebolio, ali velik broj ljudi još nije prebolio. Nažalost, proljeće je zakasnilo nekoliko tjedana, ja se dosita nadam da ćesa tvarnim dolaskom proljeća ti brojevi početi padati i da će situacija biti puno bolja."

Kako tumačite da je s jedne strane, u Splitu recimo lošija situacija, a sami ste spomenuli u Slavoniji prilično dobra?

"To je teško u ovom trenutku protumačiti. Jedan je mogući efekt, opet utjecaj vremena jer imamo situaciju da je u ranu jesen još uvijek toplije na obali jer more grije i zapravo je obala toplija, dok je u rano proljeće obala hladnija od kontinenta i doista smo imali vrlo suhi i hladni period na Jadranu što je vjerojatno pridonijelo. Drugi element i temperament koji je drugačiji na obali gdje su ljudi vjerojatno, čim je izašlo sunce, počeli se više družiti to je onda potaklo širenje virusa."

Možemo li se uopće pouzdati u sezonlanost virusa? Gledamo sada, u Brazilu gdje je najgore, tamo je sada +30.

"Sigurno se virus širi na svim temperaturama, ali se u prostoru gdje postoji sezonalnost ona i očituje. Danas svi modeli uključujući i IHME koji je prvo govorio da nema sezonalnosti, a sada jako računa na sezonalnost i nema nikakve dvojbe da će dolaskom ljepšeg vremena brojevi početi padati. Ono što ne možemo biti sigurni koliko će padati i ne možemo biti sigurni da će nas proljeće u potpunosti spasiti, ali kombinacija preboljelih, sve više i više cijepljenih, određenih mjera opreza koje imamo na snazi koje su potrebne i proljeće će sigurno napraviti situaciju boljom."

18. travanj 2024 08:08