StoryEditorOCM
ForumISTRAGA JOŠ TRAJE

Božinović o sukobu Torcide i policije: Sa snimki se vidi da su pojedinci napali policajce. Istraga je u završnoj fazi

Piše Kronika SD
29. svibnja 2022. - 22:17

Ministar unutarnjih poslova Davor Božinović za RTL je govorio o do sada neviđenom sukobu navijača Torcide i policije koji se dogodio prošlog vikenda.

Božinović je kazao kako istraga o cijelom događaju još uvijek traje te da je u završnoj fazi.

"Glavni ravnatelj me izvijestio da je dosad sve što je poduzeto u smislu postupanja pripadnika policije i kada govorimo o korištenju sredstava prisile u skladu sa zakonom i u skladu s pravilima struke koja se primjenjuju u tako rizičnim situacijama", kazao je.

Božinović je komentirao i je li bilo pogrešno istupiti prvog dana nakon incidenta i reći da je sve bilo po zakonu s obzirom da su se kasnije otvorile istrage.

"Već tada je policija nažalost ovdje bila napadnuta. Koliko je meni poznato, većina snimaka je javno objavljena, ukoliko postoje neke one su još uvijek dio istražnog postupka. Vjerujem da će se i te snimke objaviti ukoliko tu ima nečeg bitnog i novog. Iz onih snimki koje je vidjela cijela javnost, vidi se da je hrvatska policija bila napadnuta od pojedinaca, pripadnika odrađene skupine. Nije to bio sukob s nekakvim rivalnim skupinama, nije tamo bilo BBB-a, Armade, bila je hrvatska policija da bi tim ljudima osigurala mirnu prepratu do Splita. Glavni motiv policajaca je bio da sigurno dođu i da tu noć odu doma", kazao je.

'Organizator preuzima najveći dio odgovornosti'

Na pitanje jesu li točni navodi da je policija navijače Hajduka držala u automobilima i nije im dala vodu i da odu na WC, ministar je kazao kako to ne zna te kako to nije posao policije.

"Organizator je taj koji preuzima najveći dio odgovornosti i prema Pravilniku HNS-a. Nastupio sam samo jednom javno i poslao poruku da klubovi moraju surađivati oko organizacije ovakvih događaja, pogotovo utakmica visokog rizika", kazao je.

Kazao je i da klubovi moraju sjesti, te da će policija biti pomoć.

"Ukoliko ne budu surađivali policija će morati sve više toga preuzimati u svoje ruke. U interesu je da Dinamo, Hajduk, Rijeka, Osijek surađuju u organizacijskim segmentima utakmice", kazao je.

Kazao je i da Pravilnik mora biti jasan i precizan kako bi se slični događaji sveli na minimum.

Na pitanje hoće li mijenjati zakon, Božinović je kazao "ukoliko pomaže rasprava, zašto ne".

"Smatramo da je zakonski okvir zadovoljavajuć ali se ne primjenjuje. Kad po sadašnjim pravilima, ukoliko ide 500 navijača iz jednog grada u drugi, klub čiji navijači idu u drugi bi trebao organizirati redarsku službu. Toga nema", kazao je.

'Policija prikuplja dokaze'

Na pitanje tko treba provoditi zakon, Božinović je kazao da će se o tome razgovarati. Komentirao je i ima li krivice policije zbog toga što se zakon ne provodi.

"Nakon ovog događaja ulazim u detalje svega toga. Policija je u konačnici odgovorna za javni red i sigurnost i građana i posjetitelja, gledatelja, ljudi koji su bili na autocesti tu noć i ona mora raspolagati sa svim informacijama inače ćemo morati donositi neke druge odluke", kazao je.

Komentirao je i jesu li ljudi na autocesti neselektivno privođeni.

"Koliko ja čujem svi su bili u krivo vrijeme na krivom mjestu. Prepustimo to istrazi. Sigurno da će policija prikupljati i prikuplja zajedno s DORH-om dokaze, sud je donio neku odluku", kazao je.

Božinović je komentirao i zašto policajci nemaju kamere na svojim odorama.

"Ima kamera, kada govorimo o ovim manifestacijama. Ove na odori, to je nešto što planiramo. Mi smo u ovom mandatu praktički policiju morali zanoviti u svemu. Nije bilo dovoljno sredstava za zaštitu, uniforme su bile neadekvatne. Slažem se da je ovo nešto što bi riješilo nešto, ali ne možemo baš sve. Ja sam prilično siguran da upravo taj nedostatak, loša komunikacija tih sudionika većih nogometnih klubova, zapravo podgrijava neku vrstu atmosfere iz koje mogu izaći ovakvi nemiri i neželjene situacije, a to nam nije u interesu i tome ćemo se suprotstaviti", kazao je.

02. svibanj 2024 08:18