Vaterpolotri meč lopte

Jugaši su kraljevi peteraca: pobjedom na Savi u drugom susretu finalne serije stigli na korak od obrane naslova prvaka

22. srpnja 2020. - 20:52
Božo Radić/Hanza media

Jug Adriatic osiguranje je na korak do obrane naslova prvaka. Ima čak tri meč lopte! Nakon dva teška udarca, koja mu je zadala Mladost ove sezone porazivši ga u finalu Kupa Hrvatske i u finalu Regionalne lige, sad u finalu prvenstva Hrvatske protiv istog suparnika vodi s 2:0. Treća utakmica finalne serije igra se u Gružu, u subotu, 25. srpnja. Ukoliko i za tri dana ostvari pobjedu doći će do svog petog trijumfa u prvenstvu u nizu, ukupno šesnaestog naslova prvaka Hrvatske, a svog 65 trofeja u povijesti!

Lovre Miloš – Loren Fatović 2:2 u prvoj četvrtini u kojoj je Mladost povela s 2:0, imala peterac za 3:0, ali je Toni Popadić, kao u Gružu u odluci o pobjedniku prve utakmice, obranio udarac Luke Bukića. Mladost je imala na 2:0 i igrača više, ali ga nije iskoristila. Nije iskoristila sva tri igrača više, dok je s druge strane Jug realizirao jednu od ukupno četiri brojčane prednost. Loren Fatović je svoj prvi pogodak postigao nakon što se u kontri 'otresao' Franka Lazića, te pogodio. Potom je isti još jednom pobjegao, ali ovaj put nije naciljao okvir gola. Izjednačio je 28 sekundi prije kraja četvrtine s igračem više. Zadnji napad Mladosti u prvih osam minuta će se pamtiti. Tri puta su pokušali domaći savladati Popadića, koji je zaustavio prva dva pokušaja (Lovre Miloš i Miloš Ćuk), te zgrabio loptu nakon trećeg, kojeg je uputio iz blizine Josip Vrlić, a koji se odbio od grede te pao malo ispred zamišljene gol crte. Popadić je u prvoj četvrtini imao čak šest obrana.

Fatović je svoj niz iz prve četvrtine nastavio u drugoj. Realizirao je novog igrača više, te je branitelj naslova stigao do prve prednosti – od 0:2 do 3:2, koju je izgubio sredinom četvrtine. Za 3:3 je pogodio Bukić, a potom Lazić za 4:3. Tu prednost sačuvao je Ivan Marcelić, koji je obranio peterac Fatoviću. Što nije uspio Fatović, jest Alex Papanastasiou. Sad je Paulo Obradović izborio peterac, koji je realizirao Grk. Jug je do nove prednosti stigao četvrtim pogotkom Fatovića tri minute prije velikog odmora. Marcelić obranivši udarac Daniila Merkulova nije dozvolio Jugašima da u predzadnjoj minuti prvog dijela ode na dva pogotka prednosti. Nakon toga, 49 sekundi prije odmora, Mladost je izborila igrača više. Popadić tri nove obrane nakon čega je Matias Biljaka odbijanac pospremio u mrežu (5:5).

U nastavku prvi je pogodio Fatović, i to nakon gotovo četiri minute, a nakon što je Marin Tomasović blokirao pokušaj Luke Bukića s igračem više, Jug je izborio igrača više. Kapetan Xavi Garcia je 'pogodio' na prvoj stativi Luku Lončara te prvi put Jug ima plus dva (7:5). Ćuk je prekinuo post domaćina sjajnim udarcem iz vanka (6:7). Papanastasiou je iskoristio pogrešku Mladosti, nitko nije bio na ruci Grku, koji je sjajno prebacio Marcelića za povratak prvaka na plus dva (8:6).  Popadić je upisao jedanaestu obranu nakon čega je Lončar izborio igrača više za Juga, a Papanastasiou nakon nove sjajne asistencije Garcije stigao 25 sekundi do plus tri. Konstantin Kharkov je s igračem više sa zvukom sirene smanjio prednost Juga (7:9).

Mladost je četvrtu četvrtinu otvorila s tri pogotka, ukupno četiri u nizu, te vodstva 10:9 dvije i pol minute prije kraja. Prvo smo vidjeli dva pogotka Miloša, a nakon toga je strijelac bio Biljaka. Zatim su Jugaši imali dva igrača više, ali nakon proigravanja Garcije nije uspio iz blizine Papanastasiou, točnije, sjajna obrana Marcelića. Ipak, Mladost griješi nakon čega je u kontri Jug, a tu priliku ne propušta Filip Kržić (minutu i 20 prije kraja 10:10). Alexander Bowen je potegao u zadnjim sekundama, od grede lopta je pala ispred zamišljene gol crte, te su se opet, kao i u prvoj utakmici, izvodili peterci, a na peterce, kao i u prvoj utakmici, bolji Jugaši.

DRUGA UTAKMICA

Mladost - Jug Adriatic osiguranje 11:13 ( 2:2, 3;3, 2:4, 3:1 - peterci 1:3)

ZAGREB - Bazen na Savi. Gledatelja 300. Suci: Andrej Franulović (Rijeka) i Robert Tiozzo (Split), delegat: Albert Brala (Rijeka), supervizor: Milivoj Bebić (Split).

HAVK MLADOST: Marcelić ( obrana), Radu, Miloš (4), Biljaka (2), Ćuk (1), Bajić, Bukić (1), Lazić (1), Bowen, Dašić, Kunac, Kharkov (1), Jurlina, Vrlić. Trener: Zoran Bajić.

JUG ADRIATIC OSIGURANJE: Popadić ( obrana), Macan, Fatović (5), Lončar (1), Kržić (1), Garcia, Lozina, Merkulov, Papanastasiou (3), Žuvela, Benić, Obradović, Jarak, Tomasović. Trener: Vjeko Kobešćak.

Igrač više: HAVK Mladost 1/0, Jug AO 2/1
Peterci: HAVK Mladost 12/5, Jug AO 13/4