Mali nogomet2.HMNL- Uzbudljivo 5. kolo

Jezera "iščupala" bod u derbiju protiv favoriziranog Hajduka

Piše Joško ČALETA-CAR
5. prosinca 2016. - 19:23

Ako izuzmemo momčad Kijeva, koje je apsolutni hit prvenstva, iako bi možda bilo bolje istaknuti da znalački naplaćuju mukotrpan rad, cjelokupna dalmatinska drugoligaška družina iz tjedna u tjedan nudi nam vrlo neizvjesne i uzbudljive susrete. Nakon pet kola možemo slobodno reći da kreće lov na Kninjane, koji nemilice trpaju mreže svojih protivnika. Hajduk i Crnica kako glavni favoriti pred početka prvenstva, trenutno drže četvrto i peto mjesto sa šest bodova zaostatka za Kijevom.

Nitko nije očekivao da bi Kijevo moglo kiksati u Solinu protiv fenjeraša Mejaša, no Mejaši su upozorenje poslali u prethodnom kolu kada su uzeli bod Torcidi, tako da su Kninjani sa potrebitom dozom respekta putovali na Bilankušu. A kada Kijevo na taj način uđe u utakmicu, onda slijedi golijada, pa su gledatelji u Solinu u prvih 20 minuta vidjeli čak 8 pogodaka, i to sve u mreži Mejaša. Braća Mirko i Ivan Jurjević zajedno sa kapetanom Antom Palavrom bili su raspucani u prvom dijelu, tako da je Danijel Rimac u nastavku mogao pružiti prigodu i onima koji nemaju preveliku minutažu, iako je takvih malo u Kijevu, s obzirom da oni igraju jedan pravi momčadski futsal, koji im je donio stopostotni učinak u dosadašnjem dijelu prvenstva i izbacio ih kao glavne favorite, koliko god oni bježali od toga. Konačnih 2:10 rezultat je koji pokazuje razliku u kvaliteti ova dva bivša prvoligaša. Zanimljivo da je ovo Kijevu već treći susret u kojem postižu dvocifreni broj golova. Slijedeće kolo prvenstva donosi vrlo zanimljiv ogled u kninsku dvoranu Lovro Monti. U goste lideru stiže čvrsti i uvijek neugodni Porto Tolero.

Zasigurno momčad Jezera najveći ispit ovoga prvenstva imala je na Gripama, gdje su gostovali kod Hajduka. Momčadi koja je ambiciozno ušla u prvenstvo, odlično vođena od Pjera Malvazije, no niti iskusni stručnjak nije uspio Splićane odvesti do pobjede. Doduše domaći su bolje ušli u susret i stvorili nekoliko izglednih prigoda. Ipak u 8.minuti dogodio se prekid, iz kojega Tustonjić neobranjivo pogađa za vodstvo Hajduka. Nastavili su Splićani napadati, dok su Jezerani strpljivo čekali svoju prigodu. Imali su domaći i vratnicu, no nikako nisu uspijevali razbiti organiziranu igru otočana. U nastavku jezera se pomalo otvaraju i stvaraju nekoliko prigoda, prvo prijeti Lovre Kresović, da bi nekoliko minuta kasnije Fatović pogodio vratnicu. Ipak dobra igra naplaćena je u 33.minuti kada Kresović, najbolji strijelac otočana pogađa za, kako se kasnije ispostavilo konačnih 1:1.
Ipak sama završnica je ponudila velika uzbuđenja. Nakon oštrog starta nad strijelcem Tustonjićem drugi žuti karton dobiva Kresović, kojega na žalost neće biti u slijedećem kolu, a kako su Jezera od 35.minute bila u bonusu slijedio je kazneni udarac sa 10 metara. udarac je izveo sam Tustonjić, ali nedovoljno opasno za odličnog Baričića, tako da je bod zasluženo otišao u Jezera. Jezera su ovim neodlučenim ishodom sačuvala drugu poziciju, a već slijedećeg vikenda ih čeka novo gostovanje. Slijedi put u Konavle kod posljednje plasirane Dube Konavoske, koja na kontu još nema upisanog boda.

Nakon otvaranja prvenstva iz noćne more, Crnica je pronašla igru i krenula u pobjednički niz. Do treće pobjede u nizu protiv splitskog Geniusa nisu stigli baš lako, a svoje prste u tomu imali su i suci, koji su pomalo čudnim kriterijem u prvom dijelu vrlo rano odveli Šibenčane u bonus. Upravo iz takvog kaznenog udarca sa deset metara Joško Goreta donio je vodstvo domaćinu. Crnica je i u prvom dijelu bila bolja momčad, no za nevjerovati je što su sve šibenski virtuozi uspjeli promašiti. Sve to unijelo je dodatnu nervozu među igrače koji i u nastavku stvaraju prigode, ali nikako da dođu do poravnanja. Genijalci su se odlučili čuvati rezultat, i to su činili vrlo uspješno do 34.minute kada Dragan Vuković lijepim pogotkom poravnava na 1:1. Osjetili su tada momci sa kraja grada kako je došlo njihovih pet minuta i krenuli još žešće u napad. već u slijedećoj minuti Joško Goreta radi prekršaj za žuti karton, a kako mu je to bio drugi Šibenčani su na parketu imali igrača više, što su iskoristili preko vižljastog Brazilca Coste da Silve.
Krenuli su nakon toga domaći sa igračem-vratarom i opasno prijetili sve do posljednjih sekundi, kada kapetan Dragan Radman pogađa sa sredine terena za konačnih 1:3. Realizacija se još jednom pokazala kao problem ove momčadi, jer da su Šibenčani iskoristili polovicu sovljih prigoda vjerojatno bi rezultat bio više nego uvjerljiv. Slijedeće kolo donosi nam zanimljiv ogled, u kojem već u petak Crnica dočekuje vodičke Heroje. Boro Matan imat će velikih problema oko momčadi, s obzirom da zbog kartona neće moći računati na Žumberca i Costu da Silvu.

Često smo isticali u našim izvješćima sa utakmica Heroja, kako se trenerska filozofija Ivice Podruga bazira na čvrstini i snažnoj obrani, što su njegovi igrači i prikazivali, poglavito na domaćem terenu, no ogled protiv Ustanika bio je nešto što do sada nismo vidjeli u domaćim utakmicama Vodičana. Krenulo je od samoga početka kada gosti već u 2.minuti dolaze do vodstva, no vrlo brzo domaći poravnavaju, i od tada pa sve do 34.minute igra se gol za gol, uz napomenu da su se momčadi izmjenjivale u vodstvu.
U preostalih šest minuta domaći ipak prebacuju u brzinu više i golovima Ledneka, Perkušića i Junakovića ostvaruju sigurnu pobjedu, do koje su stigli puno teže od očekivanoga. ne možemo niti zamisliti što je sve zamjerio Podrug svojim igračima nakon ovoga susreta, koji je za njih bio potpuno atipičan. Pred Herojima je sada gostovanje kod Crnice na Baldekinu.

Teško se i prisjetiti kada je posljednji put Murter upisao pobjedu, jer nakon one crne serije u prvoj ligi, ista se nastavila i u ovoj sezoni. Ipak gostovanje debitanta Dube Konavoske na otok je donijelo i prve bodove. Konačnih 6:2 izgledaju lijepo, no domaći su se dobrano namučili da bi stigli do toga. Gosti su doputovali sa dosta tankim rosterom, ali su u prvom dijelu imali nekoliko odličnih akcija, da bi prvi stigli i do pogotka. Ipak domaći se bude i do odmora Jezidižić i Troskot preokreću rezultat.
U nastavku domaćini tempom slamaju goste, koji jednostavno nisu mogli parirati, a ono što može veseliti Juragu jest da su napadači bili učinkoviti, jednako kao i Popov iz kaznenih udaraca sa 10 metara. Ovom pobjedom probijena je i svojevrsna psihološka blokada, a prigoda za nove bodove slijedi već ovoga vikenda kada na Murter stiže splitski Genius.
Rezultati 5.kola: Porto Tolero – Torcida 3:0, Heroji – Ustanik 8:5, Murter – Duba Konavoska 6:2, Genius – Crnica 1:3, Hajduk- Jezera 1:1, Mejaši – Kijevo 2:10.
Raspored 6.kola: Crnica – Heroji, Duba Konavoska – Jezera, Murter – Genius, Kijevo – Porto Tolero, Ustanik – Mejaši.

Preneseno iz Šibenskog lista od 3. studenog 2016. godine

Hajduk Jezera 1:1
Split, sportska dvorana Gripe
Gledatelja: 100
Suci: Knezović, Mujan(oba Split)
Hajduk: Tešija, Banić, Iv. Šuljić, Nazlić, I Tustonjić, Marić, Rubelj, Tešija, Mijić, Ig. Šuljić, Peša, Pezelj, trener: Pjer Malvasija
Jezera: Baričić, Klarin, Klarin, Lapov-Mijatov, Kresović, Klarin, Perica, Kovačev, Kulušić, Fatović, Pirjak, Trener: Kažimir Bračanov
Strijelci: 1:0 Tustonjić '8, 1:1 Kresović '33

Genius Crnica 1:3
Split, dvorana Gripe
Suci: Topić, Babić(oba Split
Genius: Rogić, Trumbić, Vukić, Roso, Božinović, Olujić, Giljanović, Goreta, Radostić, Plenča, Janković, Ercegović, Parčina, Trener: Jozo Pavić
Crnica: Mišković, Žumberac, Jurković, Radman, Bura, Costa Da Silva, Mijat, Vuković, Šamija, Kosor, Radaj, Trener: Boro Matan
Strijelci: 1:0 Goreta '15, 1:1 Vuković '34, 1:2 Costa da Silva '36, 1:3 Radman '40

Mejaši Kijevo 2:10
Solin, sportska dvorana Bilankuša
Gledatelja: 50
Suci: Rajčić, Divić(oba Split)
Mejaši: Lončar, Koljanin, D. Budimir, M. Koljanin, Cikojević, Jelavić, Buljan, Jurjević, Brnić-Levanda, Nasup, Petrić. Trener Vinko Kaliterna
Kijevo: Sarić, Dodik, Djak-Božić,M. Jurjević, I. Jurjević, Šućur, Matić, Radić, Palavra, Perić, Franjkić, Ćulum, Milas, Maračić, Trener: Danijel Rimac
Strijelci: 0:1 M.Jurjević '4, 0:2 I.Jurjević '8, 0:3 Palavra '11, 0:4 M.Jurjević '12, 0:5 I.Jurjević '12, 0:6 Perić '13, 0:7 Palavra '16', 0:8 Radić '17, 0:9 Perić '28, 1:9 Jelavić '37, 2:9 D.Koljanin '38, 2:10 I.Jurjević '39.

Heroji 2007 Ustanik 8:5
Vodice, igralište pod balonom
Gledatelja: 150
Suci: Babić, Šimac(oba Split)
Heroji 2007: Mihaljević, Prolić, Babac, Škugor, Junaković, Pervan, Ledenko, Rubelj, Perkušić, Pavlović, Zekonjić, Kranjac, Rakić. Trener: Ivica Podrug
Ustanik: Zovko, Gale, Caktaš, Bejo, Lukin, Milas, Križanac, Vučemil, Moro, Lešina, Crnjac, Petranić. Trener: Denis Lukin
Strijelci: 0:1 Gale'2, 1:1 Perkušić'7, 2:1 Zekonjić'9, 2:2 Petranić'10, 2:3 Gale'13, 3:3 Junaković'13, 4:3 Babac'22, 4:4 Lukin'30, 5:4 Zekonjić'30, 5:5 Vučemil'31, 6:5 Ledenko'34, 7:5 Perkušić'38, 8:5 Junaković'40.

Murter Duba Konavoska 6:2
Murter, dvorana OŠ Murterski škoji
Suci: Mujan, Ljubičić (oba Split)
Murter: Stojkić, Kolega, Bogdanović, Troskot, Popov, Jezidžić, Mandić, Katalinić, Lipotica, Zrilić, Čurčija. Trener: Toni Juraga
Duba Konavoska: Grgurević, Tomić, Kalauz, Mateljak, Perić, Lazo, Kordić, Ševo. Trener: Grgur Grgurević
Strijelci: 0:1 Lazo '7, 1:1 Jezidžić '10, 2:1 Troskot '20, 3:1 Bogdanović '29, 4:1 Popov '34, 4:2 Kalauz '35, 5:2 Jezidžić '36, 6:2 Popov '38