StoryEditor
ŽupanijaUčenicima 400, studentima 700

Šibensko-kninska županija dodijelila 23 stipendije učenicima i studentima: Dvije za jedno deficitarno zanimanje iznose čak 25 tisuća kuna godišnje

Piše šibenski.hr
4. siječnja 2022. - 11:50

Po provedenom Javnom natječaju za dodjelu novih stipendija učenicima i studentima s prebivalištem na području Šibensko-kninske županije, za školsku i akademsku godinu 2021./2022. i po utvrđenoj konačnoj listi, u zadnjim danima 2021. godine potpisani su ugovori o stipendiranju učenika i studenata. Dodijeljene su ukupno 23 stipendije, i to osam za učenike i 15 za studente.

Nakon potpisivanja novih ugovora o stipendiranju učenika i studenata za školsku i akademsku godinu 2021./2022., od danas Šibensko-kninska županija godišnje stipendira ukupno 71 korisnika, i to 55 studenta i 16 učenika.

Učenička stipendija iznosi 400 kuna, a studentska 700 kuna mjesečno te se isplaćuju u 10 jednakih mjesečnih rata u školskoj, odnosno akademskoj godini.

Sukladno iskazanim potrebama zdravstvenih ustanova na području Šibensko-kninske županije, Županija je na inicijativu župana dr. sc. Marka Jelića i zamjenice župana Iris Ukić Kotarac, osluškujući potrebe sustava, ove godine po prvi put dodijelila i dvije stipendije za studente integriranog diplomskog studija medicinske biokemije na Farmaceutsko-biokemijskom fakultetu. Ova stipendija iznosi 2.500 kuna mjesečno, a isplaćuje se u 10 jednakih mjesečnih rata.

Za stipendiranje učenika i studenata Šibensko-kninske županije za 2022. godinu u Proračunu se planira osigurati 485.000 kuna, iz izvornih prihoda Županije. Osim toga, za sufinanciranje programa i projekata naših visokoškolskih ustanova osigurat će se iznos od 220.000 kuna.

Dakle za javne potrebe u visokoškolskom obrazovanju ukupno će se osigurati 705.000 kuna, što je za 52.500 kuna više nego 2021. godine.

- Osiguravanjem financijske potpore našim učenicima i studentima, cilj ove izvršne vlasti na čelu sa županom i zamjenicom župana koja je ujedno i predsjednica Povjerenstva za dodjelu stipendija, je poboljšati njihov materijalni  status te ih potaknuti na odabir zanimanja  koja su tražena na tržištu rada, kako bi im se povećala mogućnost zaposlenja, a potom i ostanka u njihovom mjestu, u našoj županiji. Namjera je dodatno poboljšati odredbe važećeg Pravilnika u smislu određenih pravila i postupaka i prilagoditi ih stvarnim praktičnim potrebama Županije- poručili su iz Šibensko-kninske županije.

28. lipanj 2022 12:39