StoryEditorOCM
ŽupanijaKRIZA VLASTI u županiji

Dok članove vladajuće koalicije privode, šibenski gradonačelnik poručuje: ‘Župane Jeliću, podnesite ostavku, pa idemo na izbore!‘

Piše Davorka Blažević
16. veljače 2023. - 08:29

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ništa aktualnoj vlasti u Šibensko-kninskoj županiji ne ide naruku. Svakako ni uhićenja Tonija Turčinova, murterskog načelnika, i jednog lokalnog poduzetnika, obojice s liste župana Marka Jelića. A osipanje tzv. velike koalicije već je počelo i bez toga. Sjednice Županijske skupštine sve se češće ne uspijevaju održati zbog unutarkoalicijskih sukoba. “Rat” Stipe Petrine sa županom eskalirao je konferencijom za novinare na kojoj je Petrina Jelića izravno optužio i za kriminalne radnje.

Prošla sjednica Skupštine prekinuta je zbog nedostatka kvoruma, a hoće li 16. veljače biti nastavljena, to je pitanje s kojim su u četvrtak mnogi vijećnici krenuli na sjednicu, računajući da bi se mogli vratiti i prije negoli ugriju stolac u dvorani Veleučilišta. Jer odnosi u “programskoj koaliciji”, koju održava na vlasti nikad heterogenija skupina tzv. partnera, takvi su da čak i neki članovi dojučerašnjeg saveza zazivaju kolektivne ostavke vijećnika i izvanredne izbore. Pa neka opet sve bude na biračima, kako je to kazala vijećnica Domovinskog pokreta Višnja Gojanović, prilikom izlaska iz “velike koalicije” okupljene oko lista Stipe Petrine i Marka Jelića.

’Nekakva istraga’

Zanimljivo, čak i Jelić, na pitanje o tome kako će se uhićenje Turčinova reflektirati na županijsku vlast i Skupštinu, kaže:

– Pa gledajte, ja tu ne mogu ništa reći jer to je sad predmet nekakve istrage, a ja nemam pojma o čemu je istraga. Skupština je tijelo koje je iznad mojih ovlasti. Oni moraju odlučiti što će činiti sa svojim mandatima i načinom kako trebaju zastupati građane. Ako oni smatraju, većina njih, da treba ići na nove izbore, to je ispravno i to je demokratska stečevina.

Kao da izbore i sam priželjkuje...

Uoči Skupštine, ne samo da je otvoren proces osipanja vladajuće većine u Županiji, jer nakon izlaska vijećnice Domovinskog pokreta iz saveza sličan potez najavljuju i iz Mosta, nego stiže i vijest o uhićenju donedavnoga županijskog vijećnika s Jelićeve liste Turčinova.

Umjesto da svojim ugledom, časnim i moralnim postupanjem bude uzor svojim sumještanima i kolegama u politici, Turčinov je tijekom boravka u Austriji službenom karticom Općine Murter-Kornati plaćao posjete klagenfurtskom bordelu. Štoviše, kad je otkriven, pokušao je lažirati račune, pravdajući se da je greškom upotrijebio službenu karticu. Reagirao je tek ostavkom na mjesto vijećnika u ŽS-u, dok mu ostavka na dužnost načelnika nije padala na pamet.

Jesu li vijećnici doista zaboravili, ili to nikad nisu tako ni razumijevali, da imaju odgovornost prema onima koji su ih izabrali i da nisu u predstavničkom tijelu županije radi svojih privatnih interesa, nego radi općeg dobra? Ako je suditi po svemu što se događa u ŽS-u, čini se da je posrijedi ipak ovo potonje, što najbolje potvrđuje i slučaj uhićenog Turčinova.

image

Stipe Petrina - može li uopće više biti ikakvog dogovora s Jelićem?

Niksa Stipanicev/Cropix

Iako će vijest o uhićenju zasjeniti događanja oko Skupštine, treba reći da su trenutna previranja u ŽS-u prevelika, a raskol u “koaliciji” sve dublji i neugodniji.

Višnja Gojanović (DP), objelodanjujući odluku da će u ŽS-u djelovati samostalno, autonomno, kazala je i da će dolaziti na sjednice ŽS-a, da neće rušiti kvorum, jer to nije odgovorno prema biračima, a osim toga, ako primaju vijećničku naknadu, došli na sjednicu ili ne, red je i da odrade ono za što su ih građani izabrali. U protivnom, smatra, bili bi poput HDZ-a koji je nakon prošle, prekinute sjednice, poručio da ubuduće neće dolaziti na Skupštinu, dok koalicija ne pokaže da uistinu ima kvorum.

Nesmiljena borba

Predsjednik šibensko-kninske organizacije Domovinskog pokreta Mario Kovač tada je kao razloge za distanciranje od ostatka koalicije naveo “nesmiljenu borbu dviju najjačih političkih grupacija u skupštinskoj većini”, a koja je kulminirala konferencijom za medije Stipe Petrine, uoči prošlog zasjedanja ŽS-a, kada je Jelića teško optužio doslovce za kriminalne radnje i lažno predstavljanje.

Kovač smatra da su sukobi Petrine i Jelića eskalirali toliko da su nepremostivi, “Županijska skupština se pretvorila u bojno polje i poligon za nabacivanje blatom”, pa DP više ne želi biti dijelom takve vladajuće većine. Zato je predložio da se agonija u ŽS-u prekine tako što će svi vijećnici kolektivno podnijeti ostavke i izazvati izvanredne izbore.

Bilo je samo pitanje dana kada će iz kvrgavih tračnica iskočiti još netko od partnera. A pred samu Skupštinu na taj korak odlučio se, kako nam je potvrdio, i vijećnik Mosta Branko Dželalija, koji se povlači s mjesta potpredsjednika ŽS-a, a njihovi članovi istupaju iz nekolicine odbora.

– Mi time ne izazivamo izvanredne izbore, jer to mogu samo vijećnici NL-a Stipe Petrine i liste Marka Jelića. Ali želimo malo razdrmati koaliciju, da se ljudi probude, da promisle što rade, da shvate da su preuzeli određenu odgovornost, a ovo ponašanje je apsolutno neodgovorno – smatra Dželalija. Ne bi želio da se koalicija raspadne jer bi to značilo predati HDZ-u vlast bez ispaljenog metka.

– Sramim se u što se izrodila ova koalicija, ali za to nisam ni kriv ni odgovoran. Petrina je “poludio” kad je Jelić najavio kandidiranje s “nezavisnima” za parlamentarne izbore, među kojima nitko ne želi vidjeti primoštenskog načelnika, pa je izišao u javnost s najgrubljim optužbama protiv Jelića. Sve mi se to gadi – ističe Dželalija – stvorili su koaliciju koja se pretvorila u monstruma, pa sad sve u savezu ovisi o raspoloženju nepredvidivog Petrine, a u tome nema više ništa racionalno.

U redovima “velike koalicije” već neko vrijeme provlači se priča da je Jelićeva ambicija biti premijer, a to namjerava ostvariti ulaskom na listi “nezavisnih” u Sabor. Bit će na toj listi, govori se, dosta poznatih imena, od Vanđelića, preko Puljka, do zadarskog Richarda, i šibensko-kninski župan računa da bi mogli osvojiti nekoliko mandata te biti prevaga u formiranju vladajuće većine, što bi mu moglo osigurati i željenu poziciju.

Tko je tu bitan?

Baš zbog takvih ambicija, Jelić je, kažu, u krugu partnera govorio da ide u Zagreb za godinu dana, i da će tada Županiju preuzeti njegova zamjenica Iris Ukić Kotarac (NL SP), te biti legitimna kandidatkinja za županicu na idućim izborima. Stoga mu nije jasno zašto se Petrina i njegovi ljudi bune, čemu ti njihovi ispadi, kad on ionako odlazi za godinu dana, a oni preuzimaju kormilo Županije.

image

Marko Jelić i Iris Ukić Kotarac - tko će držati kormilo Županije do kraja mandata?

Niksa Stipanicev/Cropix

Sanja Radin Mačukat u Skupštinu je ušla s NL-a Stipe Petrine, ali nije članica stranke, nego potpuno nezavisna. Nije iznenađena istupanjem DP-a, ali, kaže, “kao programska koalicija imali smo neke zajedničke ciljeve oko kojih su se dogovori odigravali iza zatvorenih vrata”.

– Časno sam se borila za projekt Posjetiteljskog centra u Vodicama, ali nije išlo. No to nije razlog da se ovakvim politikantskim istupima pokušaju izboksati neki dobici, a, koliko čujem, navodno se još neki spremaju na slične poteze. Ljudi ne shvaćaju da smo mi nebitni, bitni su oni o kojima mi odlučujemo. Pred izmjenama je cijeli niz zakonskih akata ustanova kojima je Županija osnivač, a neki ljudi svojim neodgovornim ponašanjem pokušavaju zaustaviti njihov život, njihovo normalno funkcioniranje. To je neprihvatljivo! Kao neovisnu vijećnicu uvijek me pokušavaju staviti u nečiju čizmicu, ali ih žuljam. Imam korektan odnos sa svim partnerima, i iskreno mi je žao što nismo do kraja uspjeli, zajedno sa županom Jelićem i njegovim suradnicima, provesti važnije promjene, kako smo i obećali. I to me najviše čini nezadovoljnom.

Mi kao vijećnici nemamo alat kojim bismo mogli, kad predstavničko tijelo donese odluku, utjecati da se ona i provede. Tražili smo transparentnost, a prošle su dvije godine, i još smo daleko od transparentnog rada. Prostor se devastira trideset godina, ljudi su nestrpljivi, žele promjene, pa i Petrina. No, da sam ja na njegovu mjestu, sjela bih s Jelićem i razgovarala. Dostojanstvo mi je iznimno važno, za mene nikakva prostitucija ne dolazi u obzir. Sklopili smo sporazum o programskoj suradnji, ali osim Petrine, nitko ga nije htio potpisati. Tko onda drži fige u džepu? – pita se vijećnica.

Ni SDSS (četiri vijećnika) nije sklon rušenju aktualne “koalicije”, premda “mi se izbora ne bojimo, mi ćemo svoje mandate uzeti ponovno”, mirno će SDSS-ov vijećnik Borislav Šarić. Dobar je i s Petrinom i s Jelićem, ali nije oduševljen politikama koje vode.

– Sve su karte u njihovim rukama. Nismo mi osnivali koaliciju, mi smo ih samo podržali. Ali novi izbori nisu rješenje, samo bi potrošili novac, dakle, nanijeli štetu Županiji, a ishod bi bio vrlo sličan onom koji smo dobili nakon izbora prije dvije godine. To moraju rješavati Petrina i Jelić – ističe Šarić.

Nemoguća misija

I SDP (tri vijećnika) svjestan je osipanja u “programskoj suradnji”.

– A može li se ovako još dvije godine mandata, to je jako teško reći, sve ovisi o dogovoru Jelić – Petrina. Možda će vijećnici Petrinine liste dolaziti na sjednice ŽS-a i glasati za ono što drže bitnim; možda će istupiti iz Skupštine, a uvijek mogu ostati u ŽS-u i glasati kako misle da trebaju, pa i protiv, ali ne opstruirati rad Skupštine – smatra SDP-ov Karlo Klarin. SDP-ovi vijećnici ne namjeravaju podnijeti ostavke. Predložili su, kaže Klarin, određene amandmane na proračun, oni su prošli i sad su u procesu realizacije, pa nema razloga da to sabotiraju.

image

Željko Burić: Smeta mi što naša Županija ne radi

Niksa Stipanicev/Cropix

Pitali smo i predsjednika ŽO HDZ-a Željka Burića nije li neodgovorno od vijećnika HDZ-a da ne dolaze na sjednice Skupštine,

– I nedolazak na Skupštinu je vid političke aktivnosti – veli Burić. No HDZ će tek odlučiti hoće li sudjelovati u radu sjednice ŽS-a u četvrtak.

– Vladajuća većina ne funkcionira i to je činjenica. Rekao sam odmah da neću ulaziti u vjerodostojnost optužbi protiv župana niti u toj salvi optužbi zauzimati strane, ali nije ni prirodno ni normalno što se neke članice koalicije ograđuju od toga što se događa. Svaka vladajuća koalicija mora pokazati ima li kvorum, a hoće li se onda nešto izglasati ili ne, to je druga stvar. Ako pokažu da imaju kvorum, HDZ će tada sudjelovati u radu ŽS-a. Meni smeta što naša Županija ne radi što bi trebala, a nalazimo se pred otvaranjem omotnice koja omogućava da se riješi mnogo problema. Ako ne mogu funkcionirati – smatra Burić – bilo bi korektno da župan podnese ostavku i idemo na izbore, pa ćemo vidjeti što će reći birači.

I tako prolazi mandat vladajuće većine u Županiji, one koja je obećavala promjene, koja je najavljivala napredak nakon godina HDZ-ove vlasti u kojima je Županija bila talac jedne stranke. Umjesto toga, ti vjesnici promjena utapaju se u glibu osobnih animoziteta, međusobnih optužbi i privatnih interesa, zaboravljajući da su ih građani birali kao svoje predstavnike da bi se borili za opće dobro. Naravno, njima je dobro, puno bolje negoli prosječnim građanima, pa im fokus stalno izmiče s dužnosti i odgovornosti za županiju, prema osobnim probicima. Ili užicima, poput Turčinova...

Politika je, gospodo, rad za opće dobro, i ako to niste sposobni, okanite se toga posla. Bit će to vaše najveće životno postignuće.

24. rujan 2023 21:49