StoryEditorOCM
ŠibenikNagomilani problemi

Zaposlenici Cvjetnog doma nezadovoljni: Nedostaje radne snage, puno je bolovanja, inventar je star, liftovi se kvare...

Piše Davorka Blažević
25. srpnja 2024. - 08:39

O skrbi za starije i nemoćne govori se i piše u pravilu nakon nekog većeg incidenta (požar, zanemarivanje, zlostavljanje...), a  od prije nekoliko dana jedan je dom (u Daruvaru) bio i poprište stravičnog, dosad nezabilježenog zločina u Hrvatskoj kada je u krvavom pohodu 51-godišnji umirovljeni vojni policajac pobio čak šest osoba, a nekoliko ih teško ranio. Ovaj bezumni događaj samo je dodatno skrenuo pažnju javnosti na ustanove koje skrbe o građanima tzv. treće dobi. No, razloga za svojevrsnu inventuru domskih ustanova ima itekako i bez ovog horora, s kojim, naravno, šibenski Dom za starije, poznat kao Cvjetni dom, nema baš nikakve veze. 

Što se događa u šibenskom Cvjetnom domu koji je godinama visoko kotirao na ljestvici ustanova za skrb o starijima i nemoćnima, po razini svojih usluga, govorilo se, daleko kvalitetniji od privatnih domova?

Prva informacija o tinjajućem nezadovoljstvu koje je ovih dana eskaliralo stigla nam je poštom. U anonimnom pismu. U kojem se proziva bivšeg ravnatelja Tomislava Ninića (zašto sad, samo 3-4 mjeseca otkako je razriješen, a na čelu Doma je bio puna tri mandata?) i optužuje za navodno financijsko posrnuće ustanove, za neke stranačke ustupke, navodno na štetu Doma, itd. U istoj „anonimki” navodi se kako je dožupanica Iris Ukić Kotarac o razlozima nezadovoljstva održala sastanak sa 40-ak radnika Cvjetnog doma s obzirom da je Županija osnivač ustanove, s ciljem da pomogne, koliko je moguće, probleme riješiti.

image

Iris Ukić Kotarac

Nikolina Vukovic Stipanicev/Cropix

Dožupanica Ukić Kotarac nam je potvrdila da se sastala s radnicima i da su se dogovorili da se u Domu postavi kutija i svi koji imaju bilo kakav prigovor, primjedbu ili kritiku, sve to napišu i ubace u kutiju, anonimno, kako bi se zaštitilo tzv. zviždače. Pristiglo je, kaže dožupanica, puno prigovora, sada ih treba analizirati i vidjeti što se može učiniti da se oni razriješe. Cilj je bio, veli Ukić Kotarac, da sami radnici kontroliraju situaciju u ustanovi, da dobiju priliku ukazati na sve što ih muči, a da za to ne snose nikakve posljedice, jer ne smije biti onih kojima se „gleda kroz prste”, dok se druge kažnjava malim plaćama.

Povod za sastanak s radnicima, kaže dožupanica, bio je njezin nedavni posjet Domu tijekom kojeg je spontano ušla u razgovor s njegovateljicama kako bi se informirala o stvarnom stanju, jer je ne zanimaju protokolarne slike „podjele pogača” ili novogodišnjih čestitki lokalnih čelnika štićenicima. Tada je, kaže, prvi put pozvala zaposlenike Doma da anonimno iskažu svoje mišljenje, kritike, iznesu prijedloge za kvalitetniji rad ustanove i da ih ubace u kutiju postavljenu na ulazu u Dom. Svojim informacijama pridružile su se i obitelji korisnika Doma.

Aktualni ravnatelj Cvjetnog doma Luka Kuvač nije se, kaže, usprotivio toj inicijativi, nego je izrazio spremnost da se i na taj način utvrde problemi kako bi ih se jedan po jedan rješavalo. I kad se svi prigovori stave na kup dvije stvari se odmah dadu zaključiti: Domu nedostaje „ruku”, medicinskih sestara, odnosno njegovateljica, i novca.

Radnici Doma su mahom izrazili zadovoljstvo što ih netko pita za mišljenje i pokazuje iskreno zanimanje za probleme u ustanovi. 

- Učinkovitost sustava očituje se najviše u zdravstvenoj skrbi i skrbi o starijima - ističe šibensko-kninska dožupanica. 

- Bolesni i stari, nažalost, nikome nisu prioritet - pomalo rezignirano zaključuje. 

A što su zaposlenici Doma naveli kao ključne razloge za nezadovoljstvo stanjem u ustanovi?

Vjerojatno kao najučestalija primjedba navodi se manjak radne snage, pogotovo medicinskih sestara i njegovateljica. Drugo, problemom smatraju i organizaciju rada, koja se negativno odrazila na rad Doma i da bi se situacija poboljšala potrebna je, kažu, kompletna reorganizacija, a svakako uvođenje "rada, reda i discipline".

image

Luka Kuvač

Niksa Stipanicev/Cropix

Neodrživom drže situaciju da dvije njegovateljice rade s čak 50-ak korisnika, i to tako traje godinama, pa nije čudo da ima puno bolovanja jer su te žene, koje su počele s 18 godina raditi kao sestre ili njegovateljice, danas u 50-im godinama života, umorne, bolesne  i istrošene.

Mnogi su kao problem naveli i stari, derutni inventar koji se nije mijenjao desetljećima, lošu kvalitetu madraca, posteljine... liftove koji se stalno kvare, čistačice koje nemaju sanitarne knjižice pa štićenicima ne smiju dati ni vode, kamoli ih nahraniti kad je drugo osoblje zauzeto. Treba, ističu mnogi od njih, obojati sobe, poboljšati kvalitetu hrane, posaditi više cvijeća oko Doma, urediti ambulantu...

Problemi, smatraju radnici, uvijek dolaze od vrha, bivšem ravnatelju zamjeraju da nije jednako tretirao sve radnike, da je neke maksimalno iskorištavao, a neke štedio. Zahtijevaju poštovanje prema svim radnicima, bez iznimke, da se provede revizija bolovanja, uvede stimulacija za radnike, nabave kvalitetna sredstva za rad, naposljetku, da se domovi za starije i nemoćne vrate pod pasku države, ako županije nemaju kapaciteta da im pomognu. 

Struktura zaposlenika, a danas prevladavaju radnici u dobi od 50 godina i više, može se mijenjati samo ako se promijene uvjeti rada, a to podrazumijeva i adekvatnu plaću. Žale se čak i na predstavnika korisnika koji navodno vrijeđa štićenike Doma, a spominju i slučaj fizičkog napada na jednog korisnika invalida.

Opći je dojam radnika da nikog iz vrha nije briga ni za njih ni za njihove štićenike, za stare i nemoćne, iako će jednog dana svi ostarjeti. 

Ukratko, uz manjak stručnog osoblja, problem je i što Dom nema stalnog liječnika s punim radnim vremenom, što osobe s Alzheimerovom demencijom nemaju adekvatnu skrb, što se na njihove natječaje za medicinske sestre i njegovateljice malo tko javlja, a obitelji štićenika pred njih postavljaju krajnje nerealne zahtjeve s obzirom na neadekvatan broj zaposlenih. 

Aktualni ravnatellj Cvjetnog doma Luka Kuvač, koji je na to radno mjesto došao proljetos kao SDP-ova stranačka akvizicija (dio koalicije na vlasti u županiji) i na tom poslu zamijenio HDZ-ovog dugogodišnjeg ravnatelja Tomislava Ninića, ne optužuje ni za što svoga prethodnika. 

- Istina je - kaže - da sam zatekao loše stanje u Domu jer se u njega nije dovoljno ulagalo, osobito u interijer, pa je kompletan inventar star i derutan. Izvani je napravljena energetska obnova zgrade, ali iznutra se malo što obnovilo. Ne mislim da je za to kriv bivši ravnatelj, naprotiv, vjerujem da je on tražio pomoć županije, ali je nije dobio. 

- Novaca za Dom nema jer je sa zadnjim povećanjem plaća zaposlenima županija dobila obvezu da nam svakog mjeseca za plaće mora dati 50-60 tisuća eura! Problem su i bolovanja kojima sam pokušao doskočiti slanjem kontrola, ali to nije dugoročno rješenje - svjestan je ravnatelj Kuvač. 

- Njegovateljice koje su tu već godinama, razumljivo je - veli - da su bolesne od teškog fizičkog rada i da su na opravdanim bolovanjima. Da, problem su i korisnici s Alzheimerovom bolešću jer mi za njih nemamo adekvatne uvjete ni skrb i više ih ne primamo. Kad sam došao, zatekao sam ih u Domu 10-ak. Razumijem da moj prethodnik nakon tri mandata na čelu ustanove više nema motivacije, i da tu sebe više ne vidi - reći će s puno razumijevanja za bivšeg ravnatelja, danas njegovog zamjenika, trenutni čelnik Cvjetnog doma.

A bivši, što na sve kaže bivši ravnatelj Tomislav Ninić koji je danas na poziciji zamjenika ravnatelja, a spekulira se da bi uskoro mogao u zagreb na dužnost državnog tajnika?

Doima se ogorčeno, tvrdi da prigovori ne idu na njegov račun jer on nije ravnatelj. Većinu primjedbi odlučno demantira i izrijekom kaže da prema Pravilniku o minimalnom standardu Dom ima i više zaposlenih negoli je propisano, uključujući medicinske sestre i njegovateljice. Najrađe ne bi ništa komentirao, veli.

image

Tomislav Ninić

Niksa Stipanicev/Cropix

- Nije točno ni da se u Dom nije ulagalo. Pa napravljena je energetska obnova, stavljeni su solari na krov zahvaljujući kojima ćemo već ove godine imati uštedu na energiji u vrijednosti od 30 tisuća eura. Ne može se sve odjednom napraviti, netko to treba platiti. Sve sam to rekao i županu. Uređenje unutrašnjosti Doma je milijunska investicija, za nju treba napraviti projekt uređenja po novim standardima, čekati fondove i aplicirati... Za energetsku obnovu smo dobili 70 posto europskih sredstava, za solarnu elektranu 80 posto su nam bespovratno osigurale Kraljevina Norveška i Danska, 20 posto je isfinancirao Dom, a školama je energetsku obnovu financirala Županija - kaže bivši ravnatelj.

- A te priče - revoltirano će Ninić - da sam Dom doveo u financisjke probleme, pa to su notorne laži, pogledajte financijsko izvješće za prošlu ili pretprošlu godinu pa ćete vidjeti da je u obje Dom poslovao pozitivno. Ili ta priča kako je Dom školovao njegovateljicu, suprugu gradskog vijećnika HDZ-a, za magistricu fizioterapije, tu je odluku donijelo Upravno vijeće ustanove prije moga dolaska za ravnatelja. Tračevi da se hrana iz Doma vozila u izborni stožer HDZ-a u vrijeme izbora, oslobodi me bože, treba li to uopće komentirati - zgraža se Ninić te zaključuje:

- Da bismo imali bolji standard usluge u Domu tim ljudima treba osigurati veće plaće, a to se može postići na dva načina:  ili da Županija osigura u proračunu dodatna sredstva za Cvjetni dom ili da Dom poveća cijene smještaja.

Ovo potonje, s obzirom da je Dom i nedavno povećao cijene smještaja za oko 25 posto, izazvalo bi vjerojatno pravu revoluciju. Jer, budimo realni, koliko to umirovljenika danas može podmiriti troškove svoga smještaja u Domu?

Hoće li Ninić iz Cvjetnog doma u Vladu, u neko od ministarstava za državnog tajnika, to ovisi o politici, kaže. Ne zna ništa o tome, osim da je Županijski odbor to predložio Središnjici...

 

15. rujan 2024 07:58