StoryEditor
ŠibenikRade danonoćno

Svi su se digli na noge: Crveni križ u Šibeniku prikupio 40 tona pomoći za Banovinu, idući tjedan ide nova tura

Piše Katarina Rudan
8. siječnja 2021. - 12:53
Pod paskom šibenskog Crvenog križa prikupljeno je puno pomoći za BanovinuNikša Stipaničev/Cropix

Od 29. prosinca, kada je katastrofalni potres razorio Banovinu, zaposlenici i volonteri Gradskog društva Crvenog križa Šibenik, uostalom kao njihove kolege te volonteri diljem zemlje, rade danonoćno. Treba li uopće navoditi da su se svi „digli na noge“ istog popodneva?

-Ljudi su počeli odmah nazivati i donositi pomoć tako da smo već prvu večer u potresom razoreno područje poslali dva kombija potrepština, a odmah su na teren išli i naši volonteri. Do danas smo odvezli oko 40 tona pomoći, a slijedeći tjedan će ići nove pošiljke. Osim što smo u koordinaciji s Crvenim križem Hrvatske, u direktnom smo kontaktu s kolegama u Petrinji, Sisku i Glini, te našim volonterima na terenu tako da imamo informacije iz prve ruke što je potrebno prikupljati i dostaviti. Za sada je prehrambenih proizvoda i higijenskih potrepština dovoljno, robe više ne treba i ono što je trenutno najpotrebnije su kišne kabanice, radne rukavice, gumene čizme i grijalice, govori ravnateljica šibenskog Društva Crvenog križa Tonka Mikulandra. Dodaje da se u petak s terena vratio šibenski interventni tim kojeg su činili jedan zaposlenik Društva i dva volontera.

Rad na terenu

- Za sada nećemo slati novi tim. Na terenu su timovi iz drugih krajeva Hrvatske, jer se odlazi prema rasporedu kojeg radi Hrvatski Crveni križ. Inače, timovi su na terenu pet dana. Kad smo 2014.godine imali veliku poplavu u Gunji, odnosno istočnoj Slavoniji, timovi su ostajali po sedam dana što je bilo iscrpljujuće. Zato je procijenjeno da je pet dana neko optimalno vrijeme kojeg ljudi, koji rade od jutra do dugo u noć, mogu izdržati, pojašnjava Mikulandra.

Njezina radna kolegica, Antonia Gregov Jukić, koordinator je za rad s mladima, a time i volonterima za koje, kao i Mikulandra, ima samo riječi pohvale.

- U ovoj katastrofalnoj situaciji okupili smo oko 30 volontera koji su radili u smjenama, s obzirom na to da se moramo pridržavati i epidemioloških mjera zbog korone. Prihvaćali su pomoć od naših građana, sortirali ju u skladištu, radili obiteljske pakete, utovarali u kombije i kamione i sve je bilo dobro organizirano. Naši su volonteri odradili i odrađuju lavovski posao i zato im, još jednom, veliko hvala. Građani su se odmah, što je bilo jako dobro u ovoj situaciji zbog epidemije, organizirali i po kvartovima mjesnim odborima, DVD-ovima, župama ili udrugama prikupljali pomoć i onda bi sve što je prikupljeno dostavljali nama u Crveni križ. To je smanjilo gužve i izlaganje svih nas riziku od zaraze, kaže Antonia. Kako šibensko Društvo Crvenog križa nema vlastitog voznog parka za prijevoz pomoći, tu uslugu odradili su i odrađuju vlasnici kombija i kamiona sa šireg šibenskog područja.

Prijevoznici na raspolaganju

- Ljudi su se odmah javili, sami dolazili i stavili se na raspolaganje tako da tu zaista nema nikakvih problema i hvala im na tomu. Prikupljena pomoć se odvozila ciljano, obiteljima koje naši sugrađani poznaju ili su od nekoga dobili informaciju kome je u tim prvim danima pomoć bila najpotrebnija. Usmjeravala se prema Petrinji, Sisku i Glini, ali išlo se i po selima koja su dosta raštrkana, od kuće do kuće. Pošto su naši volonteri te dosta ljudi iz našeg kraja već prvog i drugog dana nakon razornog potresa bili u Banovini, dojavljivali bi gdje treba dostaviti pomoć, kazuje Mikulandra.

I Tonka i Antonia naglašavaju kako je suradnja s udrugama, poput „Šibenskih funcuta“ ili Udruge „Aurora“, te drugih bila i ostala izvrsna.

- Inače, mi kao Crveni križ, nastojimo imati dobru suradnju sa svima. Smatramo da svaka udruga na našem području ima svoje mjesto i ako se zajedno udružimo onda možemo puno više i puno bolje dati. Crveni križ ne može djelovati bez svih ostalih subjekata i svaka nam je pomoć dobro došla. Također, imali smo i imamo puno donatora koji žele ostati anonimni, ne žele nikakvu medijsku promociju već im je jedina želja i cilj pomoći ljudima u nevolji, kaže Mikulandra.

Poziv obiteljima koje su stigle iz Banovine

Koliko je obitelji iz Petrinje, Siska i Gline smješteno na šibenskom području te u ostala mjesta na području Šibensko-kninske županije, u Gradskom društvu Crvenog križa Šibenik, zbirnih podataka nemaju. Tonka Mikulandra objašnjava zašto je potrebno da se obitelji prijave u Crveni križ.

- Među poslovima Crvenog križa su i poslovi službe traženja. U našoj županiji imamo četiri gradske organizacije Crvenog križa: u Šibeniku, Drnišu, Kninu i Vodicama. Zamolila bih stoga sve osobe koje su došle iz područja pogođenih potresom da se jave u najbliže gradsko društvo, da ostave svoje podatke i adresu te kontakt osobe kod koje su smješteni. Zašto? Mislim da smo svi svjesni situacije da će saniranje posljedica nastalih potresom trajati malo duže te da će trebati izvjesno vrijeme dok se ljudima koji su ostali bez svojih domova na sagrade novi. A za vrijeme dok su na smještaju u našoj županiji trebat će im razni oblici pomoći koju im možemo pružiti. Također, podatke o osobama koje su privremeno smještene na našem području mi moramo dostaviti Hrvatskom Crvenom križu, Stožerima civilne zaštite gradova i općina iz kojih su došli te njihovom županijskom Centru 112, jer i oni žele i moraju znati gdje se nalaze ljudi s njihovog područja, kaže na kraju Mikulandra.

12. svibanj 2021 11:01