Kriteriji za upis u javne gradske vrtiće i sufinanciranje privatnih vrtića, odnosno problemi koji se u Šibeniku bezuspješno rješavaju već godinama, danas je bila tema i na "presici" šibenskog SDP-a.
- Danas naši najmlađi kreću u vrtiće u Šibeniku i uvjeren sam da će gradonačelnik obići jedan ili dva vrtića i onako, njemu svojstveno, pričati bajke, a i dalje ne raditi ništa - počeo je saborski zastupnik Tonči Restović.
- Dogodine će se, naime, navršiti dvanaesta godina, odnosno kraj trećeg mandata gradonačelnika Burića i zamjenika Milete, koji nije u tom vremenu uspio izgraditi nijedan novi vrtić, niti školu. To je način na koji oni brinu o budućnosti našeg grada. Danas ćemo se suočiti s time da velik broj naše djece nije dobio mjesto u vrtiću, a svi oni koji idu u privatne vrtiće suočit će s s time da će plaćati veliku cijenu. Pritom ne mislim ni da je cijena gradskih vrtića mala, dapače i ona je velika. Kao što am govorio u kampanji prije četiri godine, vrtići trebaju biti besplatni, moderni s kvalitetnom ishranom - kazao je Restović.
Prema Petru Baranoviću, predsjedniku Savjeta gradske organizacije SDP-a, u Šibeniku svjedočimo izraženoj tenziji na relaciji privatni vrtići-gradska uprava.
- Privatni vrtići su neodvojiva komponenta u pružanju usluge predškolskog odgoja. Zašto? Zato što Grad, ni prije ni danas, nije bio u stanju u okviru javnih vrtića pruži dovoljan broj kapaciteta, sukladno pedagoškim standardima. To je objektivna činjenica. Kad bismo pogledali još strukturu objekata, njihovu tehničku nedostatnost, općenite uvjete, situacija bi utoliko bila još gora. Politika koja se provodi ove godine, da se vršenjem pritiska "prepumpava" djecu iz privatnih u gradske vrtiće, dodatni je atak na kadar gradskih vrtića, na odgojiteljice koje ionako rade u neprimjerenim uvjetima u kojima ne mogu pružiti pravu skrb.
Baranović tvrdi da financijski pokazatelji daju još težu sliku.
- Kad pogledate financijsko izvješće za 2023. godinu o izvršenju gradskog proračuna i kad pogledate planove za financiranje predškolskog odgoja za 2024. godinu, onda ćete doći do ovih brojki: u 2023. za nešto više od 500 djece u privatnim i vjerskim vrtićima Grad je izdvojio nešto više od milijun eura. A za 1100 djece u javnim vrtićima potrošeno je šest milijuna eura. To najbolje pokazuje da privatni vrtići pružaju usluge uz puno manje troškove u puno težim uvjetima poslovanja. Je li moguće i prihvatljivo da se diskriminacija počne raditi već na djeci od četiri ili pet godina. Koji su to kriteriji o prihvatljivosti sufinanciranja djece upisane u privatne vrtiće? Prebivalište, boravište, zaposlenost roditelja...? Je li moguće da možemo dovesti u pitanje pravo djeteta da pohađa vrtić zbog uvjeta u kojima egzistiraju njegovi roditelji. To je sramota ovog grada! - kaže Baranović.