Ovaj put možda bi moglo biti zaozbiljno: korištenje mobitela u svim osnovnim i srednjim školama moglo bi biti zabranjeno. Ili još drastičnije: moglo bi biti zabranjeno čak i samo donošenje mobitela u školu. Naime, nedavno je splitski župan Blaženko Boban najavio kako će predložiti kolegama županima da zajedno pokrenu inicijativu i od ministra znanosti i obrazovanja Radovana Fuchsa zatraže zabranu mobitela u školama na razini cijele države. Povod tom istupu trend je stalnog rasta broja djece koja imaju odgodu upisa u prvi razred zbog pogubnog utjecaja mobitela na njihovu koncentraciju, finu motoriku pa čak i na emocionalnu zrelost i kontrolu emocija. To su najčešći razlozi koje navode stručnjaci, a zbog kojih djeca, umjesto da postanu prvašići, moraju čekati još godinu dana da "sazriju" za polazak u školu.
I dok se župani još dogovaraju, korištenje mobitela u školi od ove školske godine planiraju zabraniti u šibenskoj Gimnaziji Antuna Vrančića. Ravnatelj Ivan Knežević kaže kako ni sada neki profesori ne dopuštaju korištenja mobitela na satu, no ta bi zabrana ubuduće trebala biti sastavni dio kućnog reda škole te bi time postala obvezna za sve.
-Neki profesori su i do sada imali tu zabranu. Učenici bi u učionici odlagali mobitele u posebnu kutiju ili na klupu. U svakom slučaju planiramo zabraniti korištenje mobitela u svim razredima, osim ako nisu potrebni za samu nastavu. Zabrana bi se odnosila podjednako i na učenike i na nastavnike. Sljedeća dva tjedan imat ćemo sastanke nastavničkog i roditeljskog vijeća gdje ćemo ih upoznati s tom idejom. U školi zapravo nemamo uvjete za čuvanje mobitela, ali razmišljamo, odnosno planiramo da učenici dobiju svoje ormariće gdje mogu odložiti svoje stvari, pa tako i mobitele – najavljuje Knežević.
Napominje kako do sada nije bilo previše pritužbi na korištenje mobitela za vrijeme nastave. Premda, dodaje, zna se dogoditi da mobitel nekomu zazvoni usred nastave.
-Događalo se to. Dijete kaže, recimo: "Mama me zove, moram se javiti". Nikada ne znate je li nešto hitno, pa učeniku dopustite da se javi. Znate, ipak zove roditelj, iako usred sata. Svega s tim mobitelima ima. Kada su testovi neki bi prepisivali s mobitela, a sada već za to koriste i pametne satove na koje stave šalabahtere koje, naravno, nisu napisali nego snimili i poslali – kazuje nam Knežević i napominje kako nije sklon zabrani donošenja mobitela u školi. Kao primjer da je dobro da djeca uz sebe imaju mobitel navodi i to što šibensku gimnaziju, primjerice, pohađa puno učenika putnika.
-U osnovnoj školi to možda ne bi bilo važno, jer svi idu u školu u istom mjestu, odnosno istom kvartu. U srednjoj školi ima dosta đaka koji putuju u Šibenik iz drugih općina i gradova u županiji i ako im recimo ne dođe autobus ili zakasne, treba im mobitel da nazovu kući.
Potpuna zabrana mobitela nije prihvatljiva ni ravnatelju OŠ Vidici Darku Relji. Tko bi, pita se Relja, to kontrolirao i kopao po đačkim torbama? I sam je, dodaje, prošle godine razmišljao o zabrani korištenja mobitela tijekom sata, osim u iznimnim situacijama i za potrebe nastave, ali je na kraju odustao, iako je, kaže, dobio i zeleno svjetlo roditelja.
-O zabrani mobitela bi se i te kako dalo razgovarati, ali kao prvo želim reći da mi kao prosvjetni djelatnici moramo biti primjer djeci. Ja sam za to da se mobiteli ne smiju koristiti na satu. Podržavam tu zabranu, ali da to najprije vrijedi za učitelje. Prvo zabraniti korištenje mobitela učiteljima, a onda učenicima jer mi moramo služiti kao primjer – ističe Relja. Dodaje kako se "zlouporaba" mobitela tijekom nastave ni sada ne događa često u školi koju vodi, no savjestan je, navodi, pretjerane upotrebe i ovisnosti o njima kod djece. Ipak ponavlja da se učenicima ne bi smjelo braniti ono što učitelji svojim primjerom ne mogu pokazati!
Za umjeren i uravnotežen pristup zalaže se ravnatelj OŠ Juraj Dalmatinac Natko Duvnjak.
-Treba naći sredinu i regulirati korištenje, ali nisam za to da učenici uopće ne smiju donijeti mobitel u školu. Što ako se dijete, recimo, nakon škole ostane igrati s prijateljem? Ako ima mobitel kod sebe javit će se roditeljima. Ili, dijete zaboravi donijeti knjigu u školu: nazove roditelje i tako riješi taj problem. Ne vidim neki problem ako se učenici koriste mobitelom za vrijeme odmora. S druge strane, kao profesor stranog jezika vidim kako djeca s mobitelima usvajaju strani jezik, engleski, puno lakše i brže. Ovo su generacije multitaskinga i mislim da treba gledati benefite koje donose mobiteli. Inače, u našoj školi nismo imali puno problema zbog toga. U nižim razredima više su skloniji poštivanju pravila pa tako i da je mobitel za vrijeme nastave u torbi i da je stišan. Također i roditelji bi trebali biti svjesni da ne zovu djecu dok traje sat – zaključio je Duvnjak.