StoryEditorOCM
ŠibenikEnergetska obnova

Šibenčani majstori u osvajanju bespovratnog novca! S još tri milijuna kuna djeca u vrtiću na Vidicima i školi na Baldekinu uskoro se neće ni "kuhati" ni "smrzavati"

18. listopada 2017. - 13:09

Grad Šibenik je pripremio projekte energetske obnove centralnog dječjeg vrtića Vidici i osnovne škole Juraj Šižgorić te početkom ove godine prijavio ih na natječaj Ministarstva graditeljstva i prostornog uređenja naziva 'Energetska obnova zgrada i korištenje obnovljivih izvora energije u javnim ustanovama koje obavljaju djelatnost odgoja i obrazovanja'.

Ministarstvo je putem Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost odobrilo sufinanciranje oba projekta s ukupno oko 3,4 milijuna kuna s tim da je obnova dječjeg vrtića Vidici procijenjena na 6,3 milijuna kuna, a osnovne škole Juraj Šižgorić na 4,6 milijuna kuna.

Nakon toga su isti projekti prijavljeni na Javni poziv Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU za sredstva Fonda za sufinanciranje provedbe EU projekata na regionalnoj i lokalnoj razini, te je Grad Šibenik je upravo obaviješten da je osvojio još gotovo tri milijuna kuna

- Obzirom da na natječajima i javnim pozivima i dalje uspješno osvajamo novac za Šibenik, obnovu vrtića Vidici financirat ćemo sa svega 54 posto sredstava iz gradskog proračuna, a obnovu škole Juraj Šižgorić sa samo 27 posto. Ovo su dva u nizu projekata energetske učinkovitosti za koje smo dobili bespovratna sredstva fondova ili mjerodavnih ministarstava.

Podsjećam da smo u zadnje četiri godine osvojili 851 tisuću kuna za dječji vrtić Kućica na Baldekinu, 900 tisuća kuna za modernizaciju gradske javne rasvjete, zatim 1,4 milijun kuna za obnovu sportske dvorane Baldekin, 524 tisuće kuna za obnovu sportskog objekta Miminac, te 200 tisuća kuna za učinkovitiju rasvjetu u osnovnoj školi Jurja Dalmatinca. Ne treba zaboraviti ni desetke šibenskih obitelji kojima smo osigurali bespovratna sredstva za obnovu fasada i krovova i ugradnju obnovljivih izvora energije u njihova kućanstva.“, kazao je Danijel Mileta, zamjenik gradonačelnika Šibenika.



U 30 godišnjem vijeku vrtića na Vidicima u održavanje zgrade uloženo je vrlo malo. Ondašnja tehnologija gradnje i starost, te vrlo malo ulaganje u održavanje, učinili su zgradu derutnom, pa i neadekvatnom današnjim potrebama i normama. Vanjska stolarija je aluminijska. Podovi na tlu nedovoljno su izolirani, a horizontalna hidroizolacija je izgubila svojstva te su podovi počeli vlažiti. Ta pojava izazvala je dizanje parketa.

Trenutačno grijanje vrtića je preko centralne kotlovnice na lako loživo ulje i lijevano-željeznih radijatora. Priprema tople sanitarne vode i vode za potrebe kuhinje također je preko centralnog kotla. Sadašnje potrebe hlađenja djelomično su riješene preko klima uređaja. Zbog svega toga je objekt svrstan u energetski razred C, a cjelokupnom obnovom bi bio podignut u razred A.

U energetskoj obnovi izvršit će se više vrsta radova na pojedinim dijelovima objekta. To se odnosi na sanaciju ravnih i kosih krovova, fasadnih zidova, podova i dijela unutarnjih prostora, te zamjena sve postojeće vanjske stolarije visokoenergetski učinkovitom.

- Paralelno s ispunjenjem zakonske obveze i razdvajanjem gradskih vrtića u dvije ustanove, krenuli smo u izgradnju i obnovu vrtićkih objekata. Izgradili smo potpuno novi dječji vrtić Smilje na Jamnjaku, zatvorili neuvjetni vrtić Varoš, promijenili krov u vrtiću Šibenski tići, obnovili Kućicu na Baldekinu, riješili imovinsko-pravna pitanja za rekonstrukciju vrtića Ljubica u Crnici i za njega ishodovali lokacijsku dozvolu...- nabrojao je Danijel Mileta.

Što se tiče osnovne škole Jurja Šižgorića ona je izgrađena još 1973. godine, a ukupne je površine 4074 metra četvorna. U školi je zaposleno 47 djelatnika i ima 341 učenika. Planirani zahvat se odnosi na postavljanje toplinske izolacije na vanjske zidove i ravni krov, postavljanje hidroizolacije na ravni krov, zamjenu stare stolarije novom u PVC-u, zamjenu postojećeg sustava grijanja na lož ulje s grijanjem na plinski kotao, postavljanje sunčanih kolektora na krov za potrebe zagrijavanja potrošne tople vode i zamjenu rasvjetnih tijela učinkovitijima. Projektiranom investicijom škola bi iz energetskog razreda C prešla u A+, ali i dobila potpuno novi vizualni identitet, izvijestili su iz šibenske gradske uprave.
 

04. listopad 2024 22:37