Šibenski vrtići, i gradski i privatni, počeli su s radom ovoga tjedna, no bura oko upisa i gdje je koje dijete "upalo" se ne stišava! Revoltirani roditelji javljaju nam se ovih dana, s jedne strane ljuti zbog ostvarenih najava o znatnom poskupljenju privatnih vrtića, a s druge prozivaju gradske vrtiće zbog, kako kažu, niza nelogičnosti, čak i nepravilnosti, pri upisu. Grad je, žale se, u svoje vrtiće želio upisati što više djece iz privatnih vrtića, pa sumnjaju da su ona zbog toga na neki način bila u prednosti. Stampedo na gradske vrtiće uslijedio je kada su u travnju iz gradske uprave pozvali roditelje čija djeca pohađaju privatne vrtiće "da iskažu interes" za prelazak u gradske vrtiće, a s tim se poklopila i iznenadna najava privatnih vrtića da podignu cijene svojih usluga.
Tako je ove jeseni u gradske vrtiće upisano ukupno 118 djece više nego lani, odnosno 1 261 dijete, dok ih je prošle godine bilo 1 043. Podaci šibenske gradske uprave govore i kako je od toga broja u DV Šibenska maslina upisano 647 djece, a u DV Smilje 614. Budući da, prema važećim pedagoškim standardima, ukazuju nam roditelji, maksimalan kapacitet po jednoj ustanovi može biti 600 djece, jasno je da šibenski gradski vrtiću pucaju po šavovima.
-Problem je što bi djeca svima trebala biti na prvom mjestu. Osobno smatram da se u našem gradu i cijeloj državi ne smije praviti razlika između djece u javnim i privatnim vrtićima. I cijena boravka za sve bi trebala biti ista. Neki su privatni vrtići digli cijenu na 250 eura, što je duplo više nego lani. Rekli su nam da je to zbog toga što moraju povećati plaće odgojiteljicama. Kada su to najavili nadala sam se to ipak neće dogoditi na kraju. To je bio razlog zbog kojeg sam odlučila prebaciti dijete u gradski vrtić, iako nije mi svejedno, jer nisam imala primjedbi na rad privatnog vrtića i teta u njemu. Samo mi je cijena bila velika. Dijetu to znači i novo privikavanje, nova je sredina, prostor, tete, djeca... I sada dolazi ono što je najviše apsurdno u svemu. S papirima koje sam predala moje je dijete upalo u gradski vrtić, ali s istom tom dokumentacijom ostao bi bez subvencije iz gradskog proračuna u privatnom vrtiću – govori nam majka čiji su podaci poznati redakciji, ali "ni u ludilu" nije htjela da ih objavimo, jer se, kaže, boji da je ne prepoznaju pa bi mogla imati neugodnosti koje, ističe, ne želi priuštiti svom djetetu. I druge mame, a isključivo su se one javile, spremno su govorile pod uvjetom da im se ne objavi idetitet.
Upisi i početak nove predagoške godine velika su trauma i mami iz jednog šibenskog prigradskog naselja. Dvije godine dijete joj je pohađalo privatne vrtiće, jer nije vjerovala da će upasti u gradski, budući da joj je radio samo suprug. U međuvremenu se i ona uspjela zaposliti, a kada su u njezinu privatnom vrtiću najavili da će umjesto lanjskih 130 eura morati plaćati 270, odlučila je pokušati dijete upisati u gradski vrtić.
-Uvijek sam ljuta oko ove teme upisa. Imala sam stalno borbu oko tih upisa i uvijek sam išla poštenim putem, ali izgleda da se to ne isplati. Znam dosta ljudi koji bi prijavili da su oba roditelja zaposlena. Prijavili bi se da rade kod prijatelja u pizzeriji samo do traju upisi, a onda bi se odjavili. Isto tako, ima dosta žena pomoraca koje ne rade, a smima djeca idu u vrtiće. Ja sam prolazila kalvariju da bih upisala dijete u vrtić i kad sam bila nezaposlena i na listi čekanja. Da ne govorim o cjepivu. Moje je dijete kad je imalo godinu dana primilo ono, što kažu, najteže cjepivo, ono što je 6 u 1, a znam dosta necijepljene djece u vrtićima, a imaju pet ili šest godina već. Ja se prošle godine zaposlila, ali već su bili završili upisi, pa je dijete bilo opet u privatnom vrtiću, ali ove sam ga odlučila prebaciti u gradski, jer stvarno je sada ta cijena privatnih vrtića preskupa. Ja dakle, dolazim iz privatnih vrtića i moje je dijete upalo, ali, recimo, moje sestre nije, iako i ona i suprug rade, ali bi njoj gradski vrtić, recimo tako bio potrebniji nego meni – govori ova mama.
Puno nemira izazvali su i telefonski pozivi iz gradskih vrtića s upitima roditeljima pristaju li da im dijete ide u vrtić u posve drugom kvartu i to poprilično udaljenom od kuće. Prvo bi im, objašnjava nam jedna mama, rekli da je dijete dobilo vrtić, a onda bi uslijedilo pitanje pristaju li roditelji na alterantivni smještaj u odnosu na adresu stanovanja. Neki koji su to odbili nisu se, međutim, našli na kasnije objavljenom popisu upisane djece. Time se, uvjeravaju nas upućeniji roditelji, krši Zakon o općem upravnom postupku.
-Tražili smo vrtić blizu zgrade u kojoj stanujemo, jer djeca se tu već poznaju. Igraju se u istom parkiću, sutra će ići zajedno u školu. Kao roditelji smatramo da su to važne stvari za razvoj dječje psihe. Nas su nazvali i rekli da smo dobili vrtić, ali su nam ponudili alternativni vrtić, a ne onaj koji smo tražili. Sve je to bilo prije objave rezultata upisa. Mi smo pristali i naše je ime bilo na popisu, ali znam nekoliko roditelja koji su izvisili, da tako kažem, jer su odbili da djecu vode u vrtić u nekom drugom kvartu. I što je najgore, odluko o tomu pristajete li na alternativni smještaj morali ste donijeti odmah, tj. istoga dana, a to je vjerujte panika. Nije vam svejedno. Od kada je moje dijete krenulo u vrtić stalno neki novi šokovi, cijene, problem sufinanciranja privatnih vrtića. Svega tu ima svi se oni igraju s osjećajima nas i naše djece – uvjeravaju nas zabrinuti roditelji.