StoryEditorOCM
ŠibenikStrpljeni-spašeni

Podsolarsko i Mandalina bit će zemlja fina: Evo kada bi trebao nestati smrad s elitnih šibenskih lokacija

Piše Branimir Periša
16. siječnja 2025. - 14:06

Jedna "vječna" šibenska tema, samo dotaknuta u aktualnom satu zadnje sjednice šibenskog gradskog vijeća u 2024. ostala je medijski zanemarena i nerazjašnjena najviše zbog (opetovane) halabuke u vezi s dječjim vrtićima potkraj 2024.

Koliko je dugotrajna, toliko je ta tema i "bolna" za osjetilo njuha i kvalitetu života: riječ je o smradu kanalizacije koji se razliježe iz pročistača u Podsolarskom, a ništa manje neugodno nije ni u gradskoj četvrti Mandalina, gdje je nasuprot porte brodogradilišta "Iskra" ispust šibenskog kolektora namijenjen za prekrcaj sadržaja septičkih jama iz specijalnih kamiona "fekalaca".

I gdje će suza nego na oko, pa najviše zaudara onda kada bi najmanje trebalo – usred turističke sezone!

Ta je dva punkta na GV-u spomenuo gradonačelnik Željko Burić potaknut pitanjem SDP-ova prvaka Tončija Restovića.

U pogledu Podsolarskog, u tijeku je investicija od 20 milijuna eura za biološku dogradnju kolektora, nakon čega odatle više ne bi trebalo biti neugodnog mirisa. A u Mandalini će prestati smrdjeti za četiri godine, kada završi druga faza Aglomeracije Vodice - izjavio je Burić.

Ugovor za radove na postavljanju 80 kilometara kanalizacijskih cijevi i 50 kilometara vodovodne trase vodički gradonačelnik Ante Cukrov Desto potpisao je lani početkom studenoga. To je najveća investicija otkako je Vodica i koštat će stotinjak milijuna eura iz Kohezijskih fondova EU, no u kakvoj je vezi sa šibenskom Mandalinom?

-Kada budu gotove Vodice, bit će kompletno riješeno prekrcavanje preostalih septičkih jama. Šibenska gradska uprava, ma koliko to bilo neugodno za Šibenik i Mandalinu, na taj način je spriječila nenormalnu pojavu istovarivanja "fekalaca" gdje god tko stigne duž županijske obale i more. A more nam je svima zajedničko, bez obzira iz kojeg smo dijela šibenskog kraja. - kazao je Burić i napomenuo da ustreba li, više o tome može reći Zvonimir Štrkalj, direktor "Vodovoda i odvodnje" d.o.o. koji je bio na sjednici. Nakon gradonačelnikovog istupa međutim, nitko od vijećnika nije Štrkalja pozvao za govornicu, premda je ostalo nejasnim što je s drugim dijelovima obale i njihovim septičkim jamama: na Murteru, u Pirovcu, Primoštenu, Rogoznici... K tome, niti svi dijelovi šibenskog gradskog prstena nisu priključeni na pročistač.

-Istina, za četiri godine u Mandalini više neće smrdjeti, najviše zato što će biti višestruko manje potrebe za pražnjenjem jama. - potvrđuje Burićeve riječi Zvonimir Štrkalj u izjavi za Šibenski list. Zbog tehnoloških razloga šibenskog kolektorskog sustava, mjesto za prekrcaj tu mora biti i nema druge opcije. Međutim, nakon dovršetka druge faze vodičkog kolektora osjetno će se prorijediti potreba za korištenjem punkta u Mandalini.

image

 Zvonimir Štrkalj, direktor Vodovoda i odvodnje

Nikolina Vuković Stipaničev/Cropix

Naime, većina kamiona cisterni koji tamo prekrcavaju su s područja Vodica, Tribunja i Srime. Za ilustraciju, od 6,5 tisuća cisterni u lanjskoj godini otprilike polovica otpada na vodičko područje, čiji je uređaj tehnički mogao prihvatiti svega 1500 kamiona.- iznio je direktor šibenskog "Vodovoda i odvodnje d.o.o."

U "Vodovodu" su već raspisali javne nabave za drugu fazu vodičkog kolektora, opsežnijeg od šibenskog projekta aglomeracije i po svemu je najveći je u povijesti tvrtke. - ističe Štrkalj. Budući da će s time biti povećan kapacitet postojećeg vodičkog kolektora, dobar dio sadržaja preostalih septičkih jama tu će se prekrcavati. Svakako, dosta više od sadašnjih mogućnosti u Vodicama, te je sav višak trebalo prihvaćati kod nas, u Mandalini.

-Mandalina dakle, ostaje kao punkt, no sa znatno manjom učestalošću dovoza. Povrh toga, s dogradnjom i modernizacijom kolektora u Podsolarskom, što će završiti krajem 2026., najdalje početkom 2027., pražnjenje septičkih jama predviđeno je i na tome dijelu koliko budu dopuštale tehničke mogućnosti obnovljenog sustava. Iz kojeg se, sasvim sigurno, više neće širiti smrad. - izjavio je Štrkalj.

Ne čeka se međutim, niti na drugim kritičnim lokacijama: izgradnja autonomnog uređaja za pročišćavanje Zaton je ugovorena s izvođačem u vrijednosti 3,6 milijuna eura europskih sredstava, a sve četiri faze trebaju završiti do kraja ove godine. Dio novca za cjevovod namirit će se iz sredstava Naknade za razvoj Šibenika.

U pogledu Aglomeracije Pirovac-Tisno-Jezera, šibenski "Vodovod i odvodnja" deveti je na listi prioriteta resornog ministarstva. To je također vrlo obiman projekt, no Štrkalju je zasad teško govoriti o rokovima. Još uvijek nema nikakvih jamstava; s obzirom na poziciju unutar rečene liste i ukoliko država bude imala novca za financiranje prvih deset projekata, tada bi i ta aglomeracija mogla biti uvrštena.

No, ukoliko se to rastegne, tada će Vodice preuzeti pražnjenje septičkih jama s područja Murtera, što će također znatno smanjiti pritisak na šibenski kolektor i punktove za pražnjenje septičkih jama.

I to što septičke i crne jame više nisu dopuštene, nego su obvezne biološke jame tamo gdje nema kanalizacijskog sustava, predstavlja znatno rasterećenje kolektora. Prema Štrkaljevim riječima, godišnje se izda oko 2,5 tisuće građevinskih dozvola: izgradnja naprosto buja, no pod povoljnim ekološkim standardima za otpadne vode koje se u biološkim jamama pročiste do te mjere da služe kao tehnička voda, za zalijevanje zelenila na okućnicama.

-Preostaju Žaborić i Grebaštica na šibenskom području i o tome često razgovaramo s gradonačelnikom. Planiramo izradu dokumentacije, budući da sami to ne možemo isfinancirati, da budemo spremni kada se otvore mogućnosti državnog, ili novca iz fondova EU - govori Štrkalj.

image

 Zvonimir Štrkalj i Željko Burić

Nikolina Vuković Stipaničev/Cropix

U poodmakloj fazi je i projekt Aglomeracija Rogoznica sjever-jug. Trasa je imovinski pravno riješena, izdan je niz građevinskih dozvola, a predviđena je dogradnja i rekonstrukcija postojećeg kolektorskog uređaja. Teško mi je govoriti o rokovima, no tada bi se i u Rogoznici omogućilo prekrcavanje fekalnih voda iz septičkih jama, budući da postojeći uređaj starije generacije to ne predviđa.

-Znate, europski fondovi za ovu namjenu imaju logiku koja ima smisla i glasi otprilike ovako: "Nemate vi što prazniti septičke jame na uređaju, budući da one moraju nestati!"

-To je intencija, zaključio je Zvonimir Štrkalj, a mi bismo dodali da je Europi lakše hitro propisati nego što je nama isto tako provesti. No, stvari se na očigled pomiču i standardi rastu. Druga je stvar što bismo htjeli da to ide brže...

15. ožujak 2025 17:49