
„Žirje moje lanterna je stara. Liti svitli, zimi skoro gasi…“ Taj naslov prvog samostalnog nosača zvuka klape Žirje vjerno svjedoči o tome kako Teutin otok izgleda pusto s jedva tridesetak žitelja u ovim blagdanskim danima. Barem dvostruko Žirjana okupilo se, pak, na domjenku u šibenskom restoranu „Peškarija“. Povoda za druženje bilo je više, a samo jedan pravi razlog: ljubav prema otoku svojih predaka.
Iz Graza su istog dana požurili bračni par Marijana i Đula, stigla je i svjetska odbojkaška zvijezda Mia, koja, očito, ne zaboravlja da je njezin otac, košarkaški as Željko Jerkov ljeta provodio na svom Žirju. Nije izostao ni žirajski zet, poznati glazbenik Vojmir Roša sa suprugom. Stigli su i Žirjani iz Zagreba i Splita, novinarka Ivana, profesorica Zrinka …
- Godina na izmaku je bila izuzetno uspješna za našu klapu. Ne samo zbog prvog nosača zvuka. Dobili smo Plaketu grada Šibenika, imali nemali broj nastupa na koncertima i festivalima. Od Zadra do Makarske. Stigao nam je i poziv za gostovanje u Argentini – istaknuo je, među inim, predsjednik klape Žirje Petar Mikuličin.
Još jedan ozbiljan povod za okupljanje bila je Kronika župe Žirje. Točnije, prikaz najvažnijih zbivanja na otoku od daleke 1.059. godine, kad je Žirje u svojoj darovnici benediktinskom samostanu Rogovu kod Biograda prvi put spomenuo hrvatski kralj Petar Krešimir Četvrti.
- Do konačnog tiskanja „Žirajske kronike“ čeka me nemali napor na potrazi za starim, požutjelim fotografijama. Mogu samo obećati da ću biti uporan – kazivao je Edi Dodig, Žirjanin po majčinoj liniji.
Žirje nije samo jedini mali pučinski otok,koji ima svoju klapu, već i godinama organizira „Kulturno ljeto“, te tiska bilten „Jedra riječi“.
Prof. Jere Bilan i Senka Skorić, koja je spiritus movens kulturnih zbivanja na otoku tijekom ljeta progovorili su u o tome na poseban način.
- Posebno nam je drago što su nam se u zadnje vrijeme u kreiranju programa pridružili mlađi Žirjani i Mjesni odbor na čelu sa Sinišom Bilanom. Ovog smo ljeta imali petnaest zaista atraktivnih programa. No, naša aktivnost ne završava time. Uspješno odrađujemo i neke komunalne zahvate poput uređenja lokve, groblja, crkve, u čemu nam je velika pomoć naš svećenik don Oleg – unisoni su bili Senka i Jere.
U novom biltenu je i dosta priča iz davnine, ali i zanimljivih uradaka žirajskih pjesnika (Ankica i Ivana Kale, Ivo Mikuličin, Edita Vlahov, Bepa Jurat…).
I glazbeni repertoar klape Žirje bio je prigodan. Zapjevalo se, među inim, i „Hrvatska se Šibenikom diči“, koja govori o nemalom doprinosu žirajskih ratnika Rujanskom ratu, o čemu je izravno svjedočio nazočni Goran Grguričin.
U ugodnim ćakulama nije izbjegnuta ni temeljna misao „Kako zaustaviti tiho umiranje otoka?“ S idejom da to bude marina, za što je svojedobno zanimanje iskazao uspješni poduzetnik Frane Pašalić.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....