StoryEditorOCM
Šibeniknije nego

Iz šibenske Gradske uprave odgovorili SDP-u i Restoviću: ‘Na žalost, saborski zastupnici obmanuju javnost‘

Piše Šibenski.hr
3. rujna 2024. - 16:34

Premda niti jednom rječju nisu naveli o kome se radi, jasno je da su iz šibenske Gradske uprave poželjeli odgovoriti na prozivke lokalnog SDP-a i njegovog predsjednika Tončija Restovića koje su iznijeli na jučerašnjoj press konferenciji

Šibenski SDP o vrtićima: ‘Diskriminacija se počinje raditi već na djeci od četiri godine, to je sramota ovog grada‘

Priopćenje šibenske gradske uprave prenosimo u cijelosti:

Na konferenciji za medije lokalne političke opcije izrečen je niz netočnih i neistinitih informacija vezanih uz sustav predškolskog i osnovnoškolskog odgoja u gradu Šibeniku te se, radi istinitog informiranja javnosti, očitujemo kako slijedi.

„Nije sagrađen ni jedan gradski vrtić“

Od 2013.g. s radom su započela dva potpuno nova vrtićka objekta: DV „Mali Mihovil“ na Jamnjaku i DV „Ljubica“ u Crnici i to izvornim sredstvima iz gradskog proračuna.

Postojeći objekti obnavljani su i opremani kroz programe energetske obnove i uspješnim „povlačenjem“ sredstava iz europskih fondova: DV Vidici, DV Kućica, DV Građa, DV Šibenski tići, a sve u ciljem postizanja što boljih uvjeta za boravak djece i njihovih odgojitelja u ustanovama. Uz ulaganja u infrastrukturu i nabavu didaktičke opreme, proračunskim sredstvima prati se rast plaća zaposlenika te zapošljavanje prema standardima i stvarnim potrebama. Gradske ustanove za predškolski odgoj Dječji vrtić „Smilje“ i Dječji vrtić „Šibenska maslina“ u 2024./2025.g. pohađa 1261 dijete.

U gradskom proračunu za 2024. godinu planirana su kapitalna ulaganja za uređenje dječjeg vrtića na Jamnjaku, pripremu dokumentacije za izgradnju novog DV Gomljanik, uređenje okoliša DV Kućica, pripremu dokumentacije za izgradnju DV Mažurice i proširenje objekta DV Šibenski tići.

Privatni vrtići – sufinanciranje

Osnivači privatnih predškolskih ustanova sa Gradom Šibenikom imaju potpisane ugovore o uređenju međusobnih prava i obaveza pri sufinanciranju predškolskog odgoja koji je na snazi i prema kojem važe ugovorene obveze za obje strane. Te obveze Grad poštuje i uredno isplaćuje sredstva za ukupan broj djece koji je ugovoren. Nakon izvršene provjere i analize broja i uvjeta sufinanciranja boravka djece u privatnim vrtićima, uočene su nepravilnosti u popisima (prebivališta i procijepljenosti kao osnovnih uvjeta i dr.) te se pristupilo izradi nacrta nove Odluke o načinu i uvjetima sufinanciranja koja je na javnom savjetovanju, a koja ima za cilj Ovim aktom prvenstveno želimo proširiti postojeći uvjet prebivališta, uzimajući u obzir tendencije u društvu, povećanje broja stranih državljana u kućanstvima, onih koji su postupku odobrenja stalnog boravka u našem gradu, obuhvatit udomiteljske obitelji, obitelji najugroženijih koje primaju zajamčenu minimalnu naknadu, roditelje studente i učenike i dr. Cijeli proces još traje, ugovori su na snazi, a sve ostalo je namjerno odvlačenje pažnje od činjenice drastične i ničim opravdane najave poskupljenja cijene za roditelje u privatnim dječjim vrtićima od 178% u odnosu na ugovorenu cijenu od 90 EUR-a ili 92% u odnosu na cijenu koju stvarno naplaćuju roditeljima od 130 EUR-a.

Dakle,  namjera Grada je uređenja sustava financiranja  privatnih vrtića, preciznije programa boravka djece u tim ustanovama, a  koji se sufinancira sredstvima gradskog proračuna zbog čega uvjeti za to moraju biti jasno definirani i podložni kontroli namjenskog korištenja javnog novca.

Grad Šibenik trenutno sufinancira boravak 582 šibenska mališana u pedagoškim ustanovama privatnih i vjerskih osnivača.

„ Produženi boravak u školama ne postoji“

U prošloj 2023/2024. školskoj godini program produženog boravka  organizirao se za 282 učenika u 16 razrednih odjeljenja (za učenike 1. i 2. i 3. razreda, za što je izdvojeno 356.455,08 EUR proračunskih sredstava (produženi boravak je program izvanškolskog standarda).

U školskoj godini 2024./2025. organizirati će se provedba produženog boravka  za 333 učenika u 20 odgojno-obrazovnih skupina u sedam od devet osnovnih škola (zbog prostornih ograničenja). Sredstva planirana za ovaj program u 2024/2025. godini iznose 502.450,00 EUR.

„ Asistenti u nastavi su potplaćeni“

Od školske godine 2024./2025. Grad Šibenik je povećao bruto satnicu (školski sat) pomoćnicima u nastavi na 8,00 EUR bruto.

Grad Šibenik od školske godine 2016./2017. do danas kontinuirano provodi projekte  osiguravanja pomoćnika u nastavi učenicima s teškoćama u razvoju.

U prethodnoj 2023./2024. školskoj godini 53 pomoćnika u nastavi pružalo potporu za 53 učenika s teškoćama u 9 osnovnih škola čiji je osnivač Grad Šibenik,  projekt se sufinancirao europskim sredstvima iz Europskog socijalnog fonda. Ukupna planirana vrijednost tog projekta iznosila je 376.957,20 EUR.

U školskoj 2024./2025. god. bit će zaposlena 54 pomoćnika u nastavi za što će se osigurati oko 500.000,00 EUR.

„Ishodovane lokacijske dozvole za OŠ Ražine i OŠ Vrpolje za mandata prethodne gradske administracije“

Nisu.

Gradnja novih škola – jednosmjenski rad

Grad Šibenik još je prošle godine prijavio je četiri velika projekta izgradnje OŠ Ražine, OŠ Vrpolje i dogradnje OŠ Brodarica i OŠ Juraj Dalmatinac ukupne vrijednosti od oko 25 milijuna eura, za koje se još uvijek čeka suglasnost Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih. Natječaj koji je trebao završiti u srpnju u međuvremenu je produžen do kraja ožujka sljedeće godine, a razlog je navodno veliki broj pristiglih prijava koje u Ministarstvu nisu stigli obraditi u navedenom roku.

Grad je osnivač devet osnovnih škola koje s područnim školama čine mrežu škola. Od devet osnovnih škola, jednosmjenska nastava u šk. 2024/25 provodit će se u 5 osnovnih škola. Da bi se zadovoljive potrebe cjelodnevne, jednosmjenske nastave za sve škole do 2026/27, prema MZOM, sagledava se cijela mreža upisnih područja, odnosno planira se da se izgradnjom i dogradnjom postignu veći standardi u smislu adekvatnih učionica, kabineta, kuhinja i blagovaonica, sportskih dvorana i dr.

Od oko 35.632,786 eura planiranih u proračunu Grada Šibenika kroz Upravni odjela za društvene djelatnosti 45,4% iznosa rezervirano je za potrebe osnovnog školstva, odnosno 16.190,434 eura. Za predškolski odgoj utrošit će se 24,2% od ukupnog iznosa, odnosno 8.631.794 eura.

Zastupnici u Hrvatskom saboru na žalost, umjesto da se bore za interese svog kraja i grada, obmanjuju javnost neprovjerenim i netočnim informacijama.

Na nedavno održanoj konferenciji za medije druge političke opcije gradonačelnik Željko Burić direktno je prozvan zbog transparentnog rada, što se čini nevjerojatnim. Zastupnik u Hrvatskom saboru pozvao ga je da naloži struci izdavanje građevinske dozvole za nepotpun predmet.

Na obje objave u javnom prostoru očitujemo se istim dopisom jer, zbog obima svakodnevnog posla koji obavljamo, nemamo praznog hoda za ispravljanje neistina izrečenih u političke svrhe.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

09. listopad 2024 20:43