StoryEditorOCM
Šibenik‘vruća‘ tema

‘Gradonačelnik Burić naglo promijenio mišljenje, kao oporbenjak bio je protiv spalionice smeća za cijelu Dalmaciju‘

Piše Branimir Periša
28. listopada 2024. - 13:25
Željko Burić sada je zagovornik spalionice otpada kod Šibenika, kao oporbenjak je bio protivNikolina Vuković Stipaničev/Cropix

Dok je šibensko izaslanstvo predvođeno gradonačelnikom Željkom Burićem u ponedjeljak, 28. listopada bilo na putu prema Bolzanu, gdje će boraviti u studijskom posjetu energani Eco center Bolzano, predstavnici šibenskog i županijskog HSLS-a Marin Koudela, Ilija Čičak, Marijana Kero i Dragana Grubišić održali su konferenciju za novinare o istoj temi, no s drugačijom intonacijom, koja nije afirmativna „na neviđeno”.

Riječ je o planiranoj spalionici na Podima, ili stručnim jezikom govoreći, postrojenju za energetsku oporabu goriva iz otpada i mulja iz prečistača otpadnih voda.

-Da se razumijemo, HSLS nije a priori protiv, međutim, ne možemo biti ni bezrezervno „za” u situaciji kada o tome imamo vrlo malo podataka, a u javnosti kruže razne (dez)informacije. Zato apeliram na gradsku upravu da o spalionici na Podima priredi tribinu i otvori javnu raspravu na kojoj bi se sučelili argumenti za i protiv. Neka se omogući stručna rasprava o energani na Podima, s neovisnim stručnjacima s građevinskog i kemijsko-tehnološkog fakulteta i mjerodavnim predstavnicima gradskih struktura Riječ je o našoj budućnosti, jer je projekt dugoračan, jednom za svagda, a da građani ne znaju što točno donosi. Ne samo u ekološkom smislu, nego i ekonomski. Hoće li zbog toga Šibenčanima znatno pojeftiniti odlaganje otpada, recimo!? - kazao je uvodno Koudela, predsjednik šibenskog HSLS-a koji je bio jedini govornik na presici.

image

Šibensko-kninski HSLS-ovci na presici
 

Branimir Periša

Tema spalionice na Podima u dijelu šibenske javnosti i oporbe u gradskom vijeću izaziva protivljenje, zbog sumnji u moguće loše posljedice takvog postrojenja za okoliš. K tome, tu bi se dovozio otpad iz cijele Dalmacije, ako ne i šire, što je dodatni kontra argument.

Ukoliko se izgradi, bit će to prvi takav pogon u zemlji, a u Europi još jedan u nizu, budući da takva postrojenja rade u brojnim dijelovima Unije.

Skepticima taj podatak nije dovoljno jamstvo da se u Šibeniku izgradi takva energana. Slike najpoznatije takve spalionice u danskome Kopenhagenu, koja je istodobno i skijalište, a iz pogona se vije čisti, bijeli dim nisu vrijedne bjanko povjerenja.

„Znamo mi nas...” - poručuju protivnici te zamisli u Šibeniku.

HSLS je prije mjesec dana u svome priopćenju za javnost zatražio da se o tako složenom, kapitalnom projektu raspravlja javno, te su obećali prirediti tribinu na kojoj bi govorili stručnjaci. - podsjetio je Koudela. Međutim spriječeni smo, jer su nas odbile tri javne ustanove iz sastava Grada Šibenika kojima smo se obratili da nam ustupe prostor za održavanje tribine.

To su „Trokut”, Kuća umjetnosti Arsen i Gradska knjižnica „Juraj Šižgorić”. Odgovor je bio da u narednih 30-40 dana nemaju slobodnih termina, no to nas ne obeshrabruje da zamisao provedemo. U knjižnici recimo, kada smo naveli o kojoj temi je riječ, odgovoreno nam je da ne mogu samostalno odlučiti. Sutradan smo dobili odbijenicu, o čemu imam mail korenspondenciju. - kazao je Koudela, te pozvao i druge oporbene stanke i vladajuće da zanemare politikanstvo, jer je to pitanje budućnosti grada.

-Nismo slučajno ovdje, ispod spomenika Jurju Dalmatincu. Kada je gradio katedralu, sigurno nije slutio da će jednoga dana postati dijelom svjetske kulturne baštine. Isto tako, i naš gradonačelnik je u neku ruku graditelj, međutim u ovome trenutku ne možemo biti sigurni da će njegova spalionica biti „svjetski projekt”. - kazao je Koudela i podsjetio kako su Šibenčani vrlo vjerojatno zaboravili da je Željko Burić 2001. godine, kada je tadašnja gradska uprava predstavila zamisao o spalionici, kao oporbenjak u gradskom vijeću bio protiv toga. Tadašnji gradonačelnik je međutim, organizirao tematsku raspravu, nakon čega je plan odbačen nakon što je proglašen neadekvatnim za Grad Šibenik.

image

Na šibenskom Bikarcu trebala bi se graditi prva spalionica smeća u Hrvatskoj

Nikša Stipaničev/Cropix

Danas to prate nedosljednosti u izjavama – nastavio je govornik. Pa tako gradonačelnik izjavljuje da će se spaljivati jedino mulj iz šibenskog kolektora, a čelnik tvrtke „Bikarac” da će se dovoziti mulj iz cijele Dalmacije. A to nisu jedino fekalije, nego ima ulja, kiselina, svih mogućih kancerogenih materijala i glavno je pitanje kako to spaliti neškodljivo za okoliš?

- U redu, neka gradonačelnik vodi vijećnike i predstavnike medija po Europi, no prvo bi Šibenčane trebao upoznati koja će se tehnologija primjenjivati i ne manje važno, što građani od toga imaju. Nemamo infrastrukturu za toplanu, za grijanje kućanstava, a s druge strane, ako se dovozi otpad iz cijele Dalmacije i šire, bez objašnjenja što to točno znači. Što ćemo s ostacima nakon spaljivanja kao materijalom koji također treba adekvatno deponirati, budući da ovdje za to nema uvjeta. Bez sumnje, važnih pitanja je puno, a odgovora nema. - zaključio je Koudela.

 

Ispravak

Upozoreni smo na nenamjernu grješku u gornjem tekstu, nastalu u brzini radi rokova objave. Riječ je naime, o spalionici smeća na Bikarcu, a ne na obližnjoj goispodarskoj zoni Podi, za koje bi buduća energana proizvodila gorivo za grijanje i hlađenje pogona. Na to nam je skrernuo pažnju direktor zone Podi Jakov Terzanovič. Ispričavamo se njemu i čitateljima. Bez obzira na taj toponimski propust, konstatacije i stav o tome projektu predstavnika HSLS-a precizno su preneseni.

Branimir Periša, novinar

10. prosinac 2024 16:27