U petak, 19. srpnja, održala se konferencija za novinare povodom otvorenja Međunarodnog festivala animacije i stripa Supertoon. Na konferenciji u Kući umjetnosti Arsen sudjelovali su direktor festivala Slave Lukarov, organizatorica festivala Laura Martinović i asistentica voditeljice komunikacija, Sara Gurdulić.
Ovogodišnje, 14. izdanje Supertoon festivala održat će se od 22. do 26. srpnja na osam poznatih lokacija, a to su: otvorena kina Mala Loža, Gorica i Đardin, zatim Galerija Sv. Krševana, Galerija Matija, Gradska knjižnica, klub Azimut i Kuća umjetnosti Arsen.
Po završetku natječaja objavljenog u prosincu 2023. godine, na kojem je bilo preko 1200 prijavljenih filmova i 50-ak stripova, selekcijski tim izabrao je 120 filmova koji su podijeljeni u četiri kategorije, a to su GRANDTOON, STUDENTOON, SUPERTUNE i PLANKTOON.
Više detalja o natjecateljskim kategorijama predstavila je Laura Martinović:
“Kategorija GRANDTOON predstavlja kratke animirane filmove, a sastoji se od 22 filma. Riječ je o kategoriji u okviru Supertoonove glavne konkurencije koja se održava na otvorenom kinu Mala Loža. Selekciju Grandtoona čine neki od najboljih kratkih animiranih filmova iz Hrvatske i cijelog svijeta, koje su u posljednje dvije godine snimili vrhunski filmaši i renomirani studiji za animaciju.
STUDENTOON čine studentski animirani filmovi, a ove godine predstavit ćemo 34 filma. Radi se o budućim zvijezdama animacije iz različitih sveučilišta i umjetničkih škola diljem svijeta koji nam na otvorenom kinu Mala loža predstavljaju nova i moderna ostvarenja.
Kategorija SUPERTUNE sastoji se od animiranih glazbenih spotova, a s 41 filmom ove godine je najzastupljenija i najpopularnija kategorija. Selekcija filmova iz kategorije Supertune bit će prikazana u Đardinu.
Zatim slijedi i PLANKTOON, kategorija koju čine animirani filmovi za djecu, a zahvaljujući sustavnom radu na edukaciji mladih filmofila i filmskih kritičara u Šibeniku, festivalski selektori posebno su se pobrinuli za program za mlade na kinu Gorica.”
Osim filmskog dijela, Supertoon već niz godina surađuje s brojnim lokalnim i međunarodnim strip autorima i autoricama koji se natječu unutar tri različite kategorije. Slave Lukarov istaknuo je produkcijske uvjete koji utječu na njihovo estetsko oblikovanje te pojasnio o kojim je kategorijama riječ:
“Strip albumima predstavljamo radove pojedinačnih autora i autorica, dok smo kategoriju strip magazina oformili kako bi predstavili presjek radova skupa autora. Posljednju kategoriju posvećenu stripu čine fanzini za koje je karakteristična d.i.y. estetika.
Osim stripovskih kategorija, u okviru festivala moći će se posjetiti izložba naziva STRIP-MOBILI. Izložbu je kurirala Irena Jukić Pranjić, a otvorenje će se održati u galeriji Matija na prvi dan festivala u 19 sati i može se posjetiti do kraja festivala. Drugi dio izložbenog programa čini Sajam stripa na otvorenom u Đardinu u sklopu kojeg će i makedonski autori i autorice predstaviti animirani omnibus NEBITNINA koji je nastao prema predlošku poezije Ace Šopova.”
Lukarov je zatim poimenice istaknuo stručni žiri koji će ove godine odlučivati o pobjednicima natjecateljskih kategorija. Natjecateljske kategorije GRANDTOON, STUDENTOON i SUPERTUNE žiriraju animatorica Lucija Mrzljak, slikarica Ana Nedeljković i ruski animator Sasha Svirsky. Kategoriju stripa žirira urednica časopisa Megafon, Pia Nikolić, umjetnik Pakito Bolino i strip autor Goran Duplančić. Posljednju, interaktivnu kategoriju, mentorirat će pedagoginja Iva Šegović u suradnji s dječjim žirijem.
Uz navedene programske aktivnosti, prvi put u povijesti festivala održat će se i gostujuća kategorija mikro filmova u trajanju do sedam sekundi pod nazivom Shcha7sec provedena suradnji s istoimenim Međunarodnim nomadskim festivalom osnovanim 2019. godine, najavio je Lukarov. “Shcha7sec zajedno s otvaranjem, prezentacijom i zatvaranjem festivala traje samo sat vremena, a osnovan je po načelima slobodne hijerarhije i otvorenog pristupa prema profesionalcima i filmskim amaterima bez selekcije.”
Popratni program ove godine čine radionica animacije za djecu u Gradskoj knjižnici, radionica stripa za djecu u Galeriji Sv. Krševana i VJ-ing radionica pod mentorstvom animatorice Antonije Veljačić i Lea Hekmana (DJ D-Gree).
Da bi se ovako bogat festivalski program ostvario, bila je potrebna pomoć i sponzora koji su ove godine znatno doprinijeli kvaliteti i mogućnostima organizacijskog tima. Lukarov se zahvalio HAVC-u, Ministarstvu kulture i medija, Gradu Šibeniku, Vinoplodu, Pivovari 022, Turističkoj zajednici Šibenika, PR agenciji ANTE., Hiperprodukciji, Kući umjetnosti Arsen, Gradskoj knjižnici Juraj Šižgorić i Galeriji Sv.Krševana.
Na ovogodišnjem vizualnom identitetu festivala surađivali su dizajnerica Nives Sertić i članovi i članice makedonskog kolektiva Partizan print.