
Pokvareni hladnjak, televizor ili stolno računalo koje je pregazilo vrijeme, a usto i gomila manjih uređaja - starih mobitela i discmana koji nisu zanimljivi ni antikvarima, pregorjeli toster ili glačalo... Svu tu elektroničku opremu koja je odslužila svoje poželjno je zbrinuti, piše N1
Električni i elektronički otpad (kraće: EE otpad) spadaju veliki kućanski uređaji, poput perilica rublja i električnih štednjaka, informatička i telekomunikacijska oprema (prijenosna računala, printeri i slično), potrošačka elektronika (videokamere, fluorescentne žarulje) i fotonaponske ploče, mali kućanski aparati (usisavači, tosteri i slično), rasvjetna oprema (osim žarulja sa žarnom niti), električni i elektronički alati i medicinski proizvodi…
Ukratko, EE otpad obuhvaća niz različitih proizvoda koji se bacaju nakon uporabe. Budući da je riječ o opasnom otpadu koji sadrži i opasne elemente poput olova, žive, kadmija, berilija i arsena, treba ga odvajati od miješanog komunalnog otpada i ostalih vrsta otpada. U slučaju nepravilnog zbrinjavanja, te opasne kemikalije mogu kontaminirati tlo i vodu.
Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost (FZOEU) nedavno je pokrenuo kampanju “Traži se… Kampanja za poticanje odvajanja i pravilnog odlaganja EE otpada“.
Snimljen je i promotivni spot u kojemu se kaže: “Predaj svoj stari hladnjak u trgovini u kojoj kupuješ novi ili prilikom dostave.” Naravno uz napomenu da se to ne odnosi samo na hadnjake (jedan takav je animirani “junak” promotivnog spota) nego i na ostale električne i elektronske uređaje.
Cijeli tekst pročitajte OVDJE
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....