StoryEditorOCM

Porazni rezultati turističke inspekcije: svaki treći kafić i apartman krši propise ili naplaćuje po krivim cijenama

Piše Dora Koretić/JL
9. ožujka 2025. - 15:59

Iako se od turizma sasvim solidno zarađuje i kad ga se obavlja legalno, i dalje je šokantno visok broj onih koji žele uštedjeti i na minimalnim davanjima, pa se umjesto legalnog smještaja radije bave najmom na crno.

O tome svjedoče podaci iz Godišnjeg izvješća Državnog inspektorata, a koji su posebno zanimljivi kad je u pitanju turistička inspekcija.

Ukratko, turistički su inspektori u 2024. godini bili posebno fokusirani na pripremu i provedbu turističke sezone, u sklopu čega su poseban naglasak stavili na provođenje nadzora neregistriranog obavljanja ugostiteljskih i turističkih djelatnosti, a od ukupnog broja nadzora koje su u tome segmentu proveli, u čak 11,9 posto slučajeva pokazalo se da je riječ o neregistriranom pružanju ugostiteljskih i turističkih usluga, dakle najmu odnosno radu na crno.

Dvije trećine ne plaćaju pristojbu

Nažalost, u izvješću nema informacije o kojem je točno broju jedinica odnosno objekata, bilo smještajnih bilo nekih drugih, riječ, no činjenica je da se neka nelegalna odnosno neregistrirana aktivnost otkrije u svakom osmom nadzoru. Iz Inspekcije su nam pojasnili da je nelegalan rad zatečen kod fizičkih osoba koje se bave ugostiteljstvom odnosno uslugama smještaja, kao i kod ostalih vrsta subjekata.

image

Ilustracija

Niksa Stipanicev/Cropix

To, naravno, nije sve.

Dalje se navodi da su turistički inspektori posebno nadzirali i primjenu Zakona o turističkoj pristojbi u sklopu čega su proveli 1667 nadzora, a rezultati su još gori nego kod neregistriranog pružanja usluga. Ovdje je otkrivena čak 1201 povreda, što znači da su u čak 72 posto slučajeva otkrivene neke nezakonitosti kod plaćanja pristojbe, najvjerojatnije njezino izbjegavanje.

Cijeli niz povreda

Idemo dalje, turistička je inspekcija ukupno u 2024. godini odradila 7547 nadzora u kojima je 64,56 posto objekata prošlo test jer nije kršilo nikakve propise, no istovremeno to znači da ih je čak 35,44 posto zatečeno u povredama propisa.

Jednostavnije rečeno, propise je u 2024. godini kršilo više od trećine ugostiteljskih i smještajnih objekata - dakle, minimalno svaki treći zatečen je s nekom povredom - a trećina tih "nevaljalih" na kraju je prošla s primjenom načela oportuniteta, dok su ostalima zbog težina povreda ipak izrečene propisane mjere.

image

Ilustracija

Darko Tomas/cropix/Cropix

Kako su pojasnili iz Inspektorata, najčešće povrede propisa odnosile su se na nepridržavanje propisanog radnog vremena, neomogućavanje gostu podnošenja pisanog prigovora u ugostiteljskom objektu ili neisticanje obavijesti o zabrani usluživanja odnosno dopuštanja konzumiranja alkoholnih pića osobama mlađima od 18 godina.

Neki nemaju tehničke uvjete

Dalje, utvrđeno je i da u nekim objektima nije moguće utvrditi normative o utrošku namirnica za pojedino jelo, piće ili napitak, nerijetko nema istaknutih cijena usluga ili se objekt ne pridržava istaknutih cijena, a zatečena su i kršenja poput neisticanja natpisa s oznakom vrste ugostiteljskog objekta, odnosno vrste i kategorije ugostiteljskog objekta na ulazu, te neispunjavanja propisanih minimalnih uvjeta.

U izvješću se navodi da je došlo do povećanja broja obavljenih nadzora i povreda propisa nad prijavom i odjavom turista te naplatom i uplatom turističke pristojbe, posebno u odnosu na 2020. godinu, kad su ti postupci bili suspendirani zbog posebnih okolnosti uzrokovanih pojavom koronavirusa. U tom periodu, naime, inspektori nisu imali ovlasti prekršajno sankcionirati prekršitelje Zakona, i tu su mogućnost dobili tek nakon svibnja 2023. godine, kad je proglašen prestanak pandemije.

Kako je za Jutarnji komentirala predsjednica Udruge obiteljskog smještaja Barbara Marković, velike brojke nelegalnog smještaja nisu nepoznanica, a Marković tvrdi da se prema njezinu iskustvu najčešće radi o stranim državljanima.

image

Barbara Marković, predsjednica Hrvatske udruge obiteljskog smještaja

 

Treba postrožiti kazne

"Nemamo nikakvu službenu statistiku, no tako nam prijavljuju naši članovi. Riječ je najčešće o strancima koji u Hrvatskoj kupe nekretninu i ovdje je iznajmljuju nelegalno iako se u vlastitoj domovini to nikad ne bi usudili. Naš je stav jasan, treba drastično podići kazne za nelegalni najam, koje očito nisu dovoljno demotivirajuće, te pojačati nadzor, i to na takav način da prekršiteljima više nikad ne bi palo na pamet baviti se ilegalnom djelatnošću", stroga je Marković.

Suočavamo je i s podacima vezanima za izbjegavanje plaćanja turističke pristojbe za koju Marković kaže da s njom nije upoznata, ali da platforme putem kojih se u Hrvatskoj iznajmljuje smještaj pokušavaju uz pomoć korištenja poreznih brojeva i sličnog smanjiti mogućnost iznajmljivanja nekretnine bez plaćanja davanja.

image

U ugostiteljskim objektima najčešće je otkriveno neisticanje ili nepridržavanje cijena, kao i normativa

 
 Dragan Matic/Cropix/Cropix

"Nije jasno zašto se takvi slučajevi jednostavno ne ovrše - lako je doći do podataka o onima koji nisu platili pristojbu, lako je detektirati i iznose, pa bi takve situacije trebalo promptno ovršiti", smatra Marković.

Prema podacima iz Godišnjeg izvješća, nadzorima turističke inspekcije bili su obuhvaćeni hoteli, kampovi, privatni iznajmljivači, OPG-ovi, luke nautičkog turizma te turističke agencije i subjekti koji se bave iznajmljivanjem sportske i rekreacijske opreme za turiste.
image

ILustracija

Nikolina Vukovic Stipanicev/Cropix
25. ožujak 2025 06:19