Nakon što je u Sloveniji zabranjena kofeinska verzija vrlo popularnog i svjetski poznatog energetskog napitka Primea, jer sadrži sastojak L-teanin koji nije dopušten u bezalkoholnim pićima, čini se da bi se isto moglo dogoditi i u Hrvatskoj.
"HZJZ će danas objaviti upozorenje o štetnosti energetskih napitaka, a u 18 sati imam sastanak s Državnim inspektoratom kako bi se našlo zakonsko rješenje za ograničenje konzumacije štetnih energetskih napitaka i nikotinskih vrećica, koji su djeci trenutno ilegalno dostupni na tržištu", najavio je ministar zdravstva Vili Beroš, piše Jutarnji list
Saznanjem o sastojcima i mogućim učincima tih proizvoda, Beroš je tražio hitno ograničavanje njihove konzumacije za djecu.
Osim energetskog pića, to su i nikotinske vrećice koje sadrže nikotina u količini i do tri kutije cigareta, što je zgrozilo liječnike i samog ministra, kažu iz ministarstva.
Pomama među mladima
Kofeinski energetski napitak ovog branda sadrži čak 200 miligrama kofeina po limenci, dok druga poznata energetska pića na tržištu sadrže oko 80 miligrama kofeina po limenci.
Unatoč tome što na limenci piše da nije namijenjeno mlađima od 18, jarke boje na ambalaži i hype na društvenim mrežama pokazuju da mu je marketing usmjeren upravo tinejdžerima.
Za pićem je među adolescentima zavladala prava pomama, s polica u američkim trgovinama nestao je u roku od nekoliko sati, dok su uoči prodaje u Velikoj Britaniji nastali redovi ispred trgovina. U međuvremenu mu je zbog ogromne potražnje skočila cijena, a KSI je jednom prilikom na Twitteru rekao da se piće čak prodaje na crnom tržištu.
Odgovor na optužbe
Popularni influencer i poduzetnik Logan Paul je prije nekoliko dana odgovorio na optužbe da energetsko piće, koje je izbacio na tržište u suradnji s britanskom YouTube zvijezdom KSI-jem, nije sigurno za djecu.
Gostujući u ABC-jevoj emisiji ‘Dobro jutro Amerika‘ odbacio je optužbe da su djeca njegova ciljana publika.
- To su teške optužbe, ali želim odgovoriti na njih. Znate, naš je prioritet oglašavanje na društvenim mrežama. Dobra stvar kod društvenih mreža je da postoje podaci, zar ne? Postoji analitika. 90% moje publike je starije od 18 godina. Prema analitici Instagrama, 93% publike Prime je starije od 18, ustvrdio je Logan Paul.
Piće Prime nudi se u dvije varijante - Hydration, bez kofeina te Energy s kofeinom. Obje verzije sadrže kokosovu vodu i elektrolite, ali Prime Energy sadrži 200 miligrama kofeina po limenci. U Hrvatskoj se pola litre pića Prime Hydration može nabaviti po prosječnoj cijeni od 9.99 eura. Limenka pića Prime Energy sadrži dvostruko više kofeina od primjerice Red Bulla. Ne preporučuje se konzumacija osobama mlađima od 18 godina.
U Sjedinjenim Državama vlada zabrinutost zbog izloženosti djece energetskim pićima.
Newyorški senator Chuck Schumer pozvao je američku Upravu za hranu i lijekove da istraži sadržaj kofeina u spomenutim pićima, ali i provjeri marketinške trikove kojima se pokušavaju privući najmlađi obožavatelji popularnog YouTubera.
Prema savjetima FDA, 400 mg kofeina, a to je između četiri i pet šalica kave dnevno, trebala bi biti maksimalna dnevna količina za zdravu odraslu osobu, ali čak i te brojke ne vrijede za svakoga.
Logan Paul je poručio roditeljima i djeci da ‘pametno biraju‘ što piju.
- Konzumacija kofeina se ne preporučuje osobama mlađima od 18 godina. To je standard u industriji i ne vrijedi samo za Prime. Ljudi bi trebali pametno odlučivati što unose u sebe, poručio je.
Borzan upozorava na štetnost
Piće Prime je izuzetno popularno i među mladima u Hrvatskoj. U osnovnim školama vlada prava pomama za ovim energetskim pićem koje dolazi iz SAD-a, pa se, kako je nedavno pisao RTL, gutljaj napitka prodaje za 50 centi.
Naša europarlamentarka Biljana Borzan nedavno je ponovno upozorila na štetnost energetskih pića za mlade i istaknula vladajući trend sve veće konzumacije kod djece u Hrvatskoj.
- Obilazila sam škole i držala predavanja o energetskim pićima, mnogi nastavnici su mi govorili o djeci koja s novcem koji dobiju od roditelja za marendu kupuju energetska pića i piju ih na prazan želudac. Roditelji ili to ne znaju ili nisu dovoljno educirani, ali da im kažete da daju djeci veliku šalicu turske kave zaslađenu s četiri žličice šećera, to sigurno ne bi učinili. Nažalost, upravo to dobivaju u energetskim pićima, objasnila je.
Izrazila je ljutnju jer Vlada već godinama ništa ne poduzima po pitanju zabrane energetskih pića za djecu u Hrvatskoj i podsjetila na slučaj iz 2021, kada je 13-godišnji dječak preminuo nakon konzumacije energetskog pića, piše Jutarnji list
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....