Nogometkvalifikacije za sp

Veliki kiks Hrvatske u Gradskom vrtu: u dramatičnom susretu Slovaci su nam otkinuli važne bodove

Piše SD
11. listopada 2021. - 21:44

U susretu osmog kola H skupine kvalifikacija za SP 2022. godine, reprezentacija Hrvatske je u Osijeku pred 9.926 gledatelja odigrala 2-2 protiv Slovačke ispustivši prvo mjesto u skupini nakon što je Rusija pobijedila Sloveniju sa 2-1.

Nažalost, Rusija je pobjedom u Mariboru preuzela vodstvo na ljestvici dva kola prije kraja kvalifikacija. "Zbornaja" sada ima 19 bodova, dva više od Hrvatske, pa će po svemu sudeći o prvom mjestu u skupini odlučivati hrvatsko - ruski dvoboj u Splitu 14. studenog.

Slovačka je dva puta vodila u Osijeku (1-0 i 2-1), "Vatreni" su dva puta izjednačili, ali nisu uspjeli i preokrenuti rezultat. Za Hrvatsku su zabili Andrej Kramarić (25) i Luka Modrić (71), a za goste Ivan Schranz (20) i Lukas Haraslín (45).

Hrvatska u ovim kvalifikacijama nije primila gol 635 minuta, no u susretu protiv Slovačke Dominik Livaković je dva puta vadio loptu iz svoje mreže. Jedini dosadašnji gol u kvalifikacijama "Vatrenima" je zabio Slovenac Sandi Lovrić u 15. minuti susreta prvog kola.

Hrvatska je utakmicu protiv Slovačke otvorila sa četiri nova igrača u odnosu na ogled protiv Cipra. Od prve minute zaigrali su Borna Barišić, Domagoj Vida, Mario Pašalić i Luka Ivanušec umjesto Borne Sose, Duje Ćalete-Cara, Matea Kovačića i Nikole Vlašića. S druge strane slovački izbornik Štefan Tarkovič je na teren poslao gotovo isti sastav kao i na posljednjoj utakmici u Rusiji. Nova lica bila su Ladislav Almasi i Patrik Hrošovsky koji su dobili mjesto u momčadi umjesto Ondreja Dude i Roberta Boženika.

Hrvatska je dominirala od prve minute, međutim prvi pogodak na utakmici postigli su gosti u 20. minuti. Marek Hamšik je ubacio iz slobodnog udarca, a Schranz glavom pogodio za 1-0. Samo pet minuta kasnije "Vatreni" su izjednačili, također iz prekida. Luka Modrić je ubacio iz kornera, Pekarik je prebacio glavom, ali do Kramarića koji je zabio za 1-1. Bio je to njegov prvi gol za hrvatsku vrstu nakon godinu dana posta.

Nažalost, u 45. minuti Slovaci su ponovo stigli do vodstva. Bila je to brza kontra koju je u pogodak pretvorio Haraslin. Samo minutu kasnije Hrvatska je mogla izjednačiti, ali je Kramarića zaustavio okvir gola.

U nastavku susreta "Vatreni" su jurnuli po izjednačenje, Zlatko Dalić je sve karte bacio u napad i Hrvatska je uspjela poravnati rezultat. Za 2-2 je pogodio kapetan Modrić iz slobodnog udarca u 72. minuti. Pet minuta prije kraja Hrvatska je  zabila i treći gol, strijelac je bio Vlašić, no pogodak je nakon asistencija VAR-a poništen.

U drugom susretu iz ove skupine Rusija je u Mariboru pobijedila Sloveniju sa 2-1.

Rusija je povela u 28. minuti golom Igora Divejeva koji je zabio glavom nakon ubačaja iz slobodnog udarca. Samo četiri minute kasnije Georgi Džikija je u kaznenom prostoru škaricama zabio za 2-0, no u 40. minuti je smanjio Josip Iličić.

U trećem susretu iz naše skupine Cipar i Malta su odigrali 2-2. Domaćin je vodio 1-0 i 2-1, no Malta je izvukla bod.

Iskusni veznjak Fotis Papoulis doveo je domaću reprezentaciju u vodstvo već u 7. minuti. Malta je izjednačila u 53. minuti, a strijelac je bio branič Zach Muscat. Pieros Sotiriou je pogotkom u 80. minuti ponovno doveo Ciprane u vodstvo koje je domača reprezentacija držala do osme minute sučevog dodatka, kad je za konačnih 2-2 pogodio Jurgen Degabriele.

Uoči posljednjeg "prozora" Rusija vodi sa 19 bodova, Hrvatska je druga sa 17 bodova, dok Slovačka i Slovenija imaju po 10 bodova.

Posljednja dva kola na rasporedu su 11. i 14. studenog. Hrvatska prvo gostuje na Malti, dok će Rusija ugostiti Cipar, a u zadnjem kolu, 14. studenog u Splitu će snage odmjeriti Hrvatska i Rusija.

Tijek susreta

90' + 5 Kraj susreta

90+ 2 Pokušavamo, ali nema baš nikakve šanse probiti obrambeni blok Slovaka

90' Žuti karton je dobio Barišić koji je čisto odnio loptu, ali je u produžetku akcije pokupio slovakog beka

90' Igrat će se još četiri minute sudačkog dodatka

88' Perišić je odlično probio lijevi bok, lopta je stigla do Brekala na drugu stranu koji je odlično našao Vlašića na desetak metara, ali je njegov udarac bio loš

84' Slavlje je kratko trajalo, VAR se uključio i poništio zgoditak, vjerojatno su Talijani u sobi vidjeli neki prekršaj i odmah alarmirali Hateganu da poništi zgoditak

83' Gol, preokret, Kramarić je ubacio u kazneni prostor, prvi je krenuo na loptu Livaja, pa Perišić, na kraju je odbijanac došao do Vlašića koji ga je pospremio u mrežu

78' Ubačaj Perišića na drugu stativu, Vida je dobro skočio, lopta je padala na peterac, ali predaleko od Gvardiola, otklizala je u gol-aut

76' Pokušali smo još jednu akciju izvesti, no na kraju su uspjeli Slovaci izbaciti u korner

73' Umalo gol, malo je falilo, Vlašić je odigrao povratno, zakačila je lopta Hrošovsky, koji je uspio spasiti da ne uđe u gol

71' Oživjeli smo potpuno, ovaj je zgoditak promijenio potpuno ritam igre

70' Poravnanje, drugi put se vraćamo u igru, dugo se namještao živi zid, Rodak je dobio žuti karton zbog prigovora, a onda je Modrić provukao nekako loptu između Almasija i Škriniara u živom zidu i ona je završila u mrežu pored nemoćnog Rodaka

69' Kucka je neoprezno startao na Modrića, na rubu kaznenog prostora, dobro je nagazio našeg kapetana i zaradio je žuti karto

67' Ušao je Livaja umjesto Stanišića, krećemo jako ofenzivno, otvorenog garda do kraja

65' Stalno smo u nekom pritisku, ali bez konkretne završnice, sada je ubacio Perišić u kazneni prstor, ali Vlašić nije dobro zahvatio loptu

63' Brozović je protčavao prema kaznenom prostoru, povučen je, ali sudac Hategan se nije oglasio

60' Nova izmjena kod Hrvatske, umjesto Pašalića u igri je Brekalo

58' Napravili smo dobar višak na lijevoj strani, Barišić je ubacio, Rodak nespretno boksao, ali je Kramarić odbijenu loptu loše zahvatio i otišla je visoko preko gola

56' Odlična šansa za Kramarića, Vlašić je ubacio, ali je naš napadač s desetak metara je tukao iz prve, ali preko gola.

53' Sada smo imali veliku sreću, Livaković je loše procijenio let lopte, propustio je, ali je Haraslin bio previše iskosa da je gurne u mrežu

51' Kao da se Slovacima žri do gola, još jedna pogreška naših, ali srećom na povratnu loptu Almasija nitko nije reagirao

48' Nevjerojatna pogreška naših, i to nekoliko vezanih u nizu, na kraju je Haraslin došao do prilike, ali srećom nije zabio

46' Prva izmjena kod nas, umjesto Ivanušeca u igri je Vlašić

46' Počelo je drugo poluvrijeme

45' + 2 Kraj prvog poluvremena

45' + 1 Mogli smo poravna i zadovoljni otići na odmor, Ivanušec je odlično gurnuo loptu u prostor prema Kramariću koji je prebacio slovačkog vratara, ali se lopta od stative odbila u ruke Rodaka

45' Igrat će se minuta sudačkog dodatka

45' Još jedan šok, brza kontra i zgoditak u mrežu Livakovića, Kucka je povukao, odlično izbacio na bok Almasija koji je vidio dolazak Haraslina na suprotnoj strani, odlična paralela prema krilo Slovaka koji je primio loptu sačekao i plasirao ispod noge našeg vratara za novo vodstvo

43' Dobra dubinska lopta prema Pašaliću koji je uklizao, ali je i Rodak dobro izašao i obranio

40' Hamšik više ne može, nakon izvedenog kornera uhvatio se za mišić i izašao iz igre, zamijenio ga je Bero

38' Pokušaj Brozovića, pucao je s ruba kaznenog prostora, ali po sredini i prelagano za Rodaka

35' Opasni smo nakon kornera, ali Pašalić i Brozović nisu imali prostor za dobru završnicu, sve je zapelo u gužvi

33' Perišić je raspoložen odlično je ubacio, Kramarić je bio u padu, i nije dobro zahvatio loptu

31' Nastavljamo s pritiskom, odlično je Barišić došao iz dubine, opalio snažno i precizno, ali je Rodak bio na mjestu, odbio je loptu u polje

29' Evo nam Pašalića, onako kako zna, iz drugog plana, dobro je uklizao na ubačenu loptu s desna, ali je Rodak dobro reagirao

27' Kramarić je bio u naletu, ušao u kazneni prostor i pao nakon duela sa slovačkim braničem, ali ništa od kaznenog udarca

25' Poravnanje, nakon godinu dana Andrej Kramarić je zabio, prvi gol u ovim kvalifikacijama. Ubacio je Modrić iz kornera na prvu stativu, Pekarik je prebacio nespretno prema sredini gdje se na metar od gola našao Kramarić i glasvom svladao Rodaka

24' Došli smo dobro prema naprijed, pucao je Modrić, ali se lopta odbila od bloka u korner

19' Hladan tuš u Gradskom vrtu, Hamšik je izvrsno izveo slobodan udarac, dugačkom loptom gađao je drugu stativu na kojoj je nečuvan, zaboravljen na dva-tri metra ostao Schranz koji je mirno glavom loptu zakucao u mrežu pored nemoćnog Livakovića

15' Moramo malo ozbiljnije shvatiti Slovake, prelako smo pustili Hamšika da puca, ali je bio neprecizan

12' Solo-prodor Luke Ivanušeca! Sjurio se u šesnaesterac Slovaka, mogao je i opaliti, no vidio je Modrića u boljoj poziciji, ali zatim Slovaci uspijevaju blokirati našeg kapetana.

10' Evo i Slovaka, tek u desetoj minuti... Pekarik je napao s desnoga boka, a Gvardiol dobro zatvorio

5' Snažan pritisak naših na samom početku, nije bilo konkretne završnice, ali je jasan smjer susreta

1' Počeo je susret

0' Stigli su sastavi

Semafor

Hrvatska – Slovačka 2:2 (1:2)

Osijek – Stadion u Gradskom vrtu. Gledatelja 9926.

Sudac: Ovidiu Hategan (Rumunjska) – 6,5.

Strijelci: 0:1 Schranz (20), 1:1 Kramarić (25), 1:2 Haraslin (45), 2:2 Modrić (71).

Žuti kartoni: Barišić (Hrvatska), Kucka, Rodak, Schranz, Hancko (Slovačka).

Najbolji igrač: Marek Rodak (Slovačka).

Hrvatska (4-3-2-1): Livaković (5,5) – Stanišić (6) (od 67. Livaja –), Vida (5,5), Gvardiol (5,5), Barišić (5,5) – Modrić (6,5), Brozović (6), Pašalić (5,5) (od 60. Brekalo ) – Ivanušec (5,5) (od 46. Vlašić 6), Perišić (5,5) – Kramarić (6) (od 85. Sučić –).

Slovačka (4-2-3-1): Rodak (7) – Pekarik (6), Šatka (6), Škriniar (6,5), Hancko (6) – Hrošovsky (6), Kucka (6,5) (od 86. Jirka –) – Schranz (6,5), Hamšik (6,5) (od 41. Bero ), Haraslin (7) (od 73. Koscelnik –) – Almasi (6,5).

25. travanj 2024 02:35