KošarkaDrugo kolo

Prva pobjeda na Eurobasketu: odličnom igrom u drugom dijelu Hrvatska slomila Veliku Britaniju

3. rujna 2022. - 16:55

Hrvatski košarkaši su u subotu u utakmici drugog kola u skupini C na EuroBasketu svladali Veliku Britaniju s 86-65 (20-17, 17-14, 35-9, 14-25).

Bila je to prva pobjeda Hrvatske u Milanu, dok je Velika Britanija upisala drugi poraz.

Hrvatsku su s po 15 poena predvodili Dario Šarić, Bojan Bogdanović i Ivica Zubac, Mario Hezonja je dodao 13 uz 10 skokova, dok je Myles Hesson ubacio 18 za Veliku Britaniju.

Protiv najslabije reprezentacije u skupini Hrvatska se mučila u prvom poluvremenu, poglavito u prvih 10 minuta kada su Britanci dominirali u skoku. Čak devet od svojih ukupno 11 napadačkih skokova Britanci su sakupili u prvoj četvrtini pa je rezultat nakon devet minuta bio 17-17. Tricom Šarića Hrvatska je na mali odmor ipak otišla s prednosti 20-17.

Četiri minute prije kraja druge četvrtine bilo je samo 28-24, a tada je Hrvatska zahvaljujući dvjema oduzetim loptama i laganim poenima nakon njih pobjegla na 35-24. Ipak, nekoliko dvojbenih sudačkih odluka izbacilo je Hrvatsku iz ritma pa se Velika Britanija još jednom uspjela primaknuti. Najbolji britanski igrač Hesson je 16 od svojih ukupno 18 pogodaka postigao upravo u prvih 20 minuta.

U nastavku utakmice stvari su ipak sjele na svoje mjesto.

Hrvatska je u treću četvrtinu ušla s većom energijom, zatvorila je prilaze svom obruču te efikasnom igrom u napadu ostvarila seriju 17-2 kojom je pobjegla na 54-33 i tako praktički riješila pitanje pobjednika.

Razlika u korist Hrvatske rasla je sve do početka četvrte četvrtine kada je bilo +35 (75-40, 77-42) nakon čega je izbornik Damir Mulaomerović odlučio na klupu povući sve startere osim Hezonje. Nažalost, Dubrovčanin je u završnici odlučio privatizirati susret, odlučivao se na šut u svakoj akciji, ali nije bio precizan pa su Britanci uspjeli uvelike ublažiti poraz.

VELIKA BRITANIJA: Olaseni 10p, 5s, Soko 4p, 7s, Mockford, Nelson 9p, 4s, 6a, 3il, Clark, Bigby-Williams 2p, 3s, Hesson 18p, 5s, 3a, Lautier-Ogunleye, Wheatle 6p, 5s, Whelan 14, Anderson, Van Oostrum 2p, 3s.

HRVATSKA: Perković 3, Smith 3p, 6a, 4ul, Prkačin, Simon 2p, 3a, Hezonja 13p, 10s, Šarić 15p, 8s, 5a, Gnjidić 5p, 3s, Matković 4, Ramljak, Mavra 11p, 5a, Zubac 15p, 6s, Bogdanović  15p

30. travanj 2024 18:55