StoryEditorOCM
ŽupanijaKAKAV PARADOKS

Tribunjski ribari prikupljaju otpad pa nemaju gdje s njim i još im sve naplate: ‘Omogućite nam kontejnere...‘

Piše Šibenski.hr
14. veljače 2025. - 18:25

U sklopu FishNoWaste projekta započeta je provedba zajedničkog programa edukacije u dvije ribarske luke: Tribunj i Brižine. U Brižinama su 22. siječnja 2025. okupljeni bitni akgteri i raspravljalo se o pitanjima i praksama u kontekstu zaštite okoliša i smanjenja onečišćenja morskim otpadom. Osim toga, u Tribunju je 28. siječnja utvrđeno trenutno stanje i niz postojećih izazova kao i neki od prijedloga za poboljšanje stanja.

Iako su ribari već prepoznali važnost zaštite okoliša, njihova realnost podrazumijeva borbu s pitanjem što učiniti s otpadom koji se izvuče iz mora. Upozoravaju na ozbiljnu problematiku nemogućnosti odlaganja prikupljenog otpada kao i starih mreža, kašeta i drugih materijala koji se više ne upotrebljavaju. Iako svjesno i odgovorno čiste more, suočavaju se s ozbiljnim izazovom –nedostatkom adekvatnih mjesta i infrastrukture na kopnu.

- Moram po pet,šest dana prikupljeni otpad nositi sa sobom, nemam ga gdje odložiti. Negdje ga treba zbrinuti. Ne može čak ni na Karepovac jer prihvaćaju isključivo kućansku ambalažu – rekao je za Morski.hr ribar u Brižinama.

Ribari se nalaze u paradoksalnoj situaciji: obvezani su zakonom, ali ostaju bez stvarnih rješenja na terenu. Sustavi za odlaganje otpada na kopnu još uvijek nisu dovoljno razvijeni, a postojećih opcija je malo i neučinkovite su. Problem postoji već niz godina, a nadležna tijela još uvijek nisu ponudila rješenje. Bez adekvatne infrastrukture, napori ribara ostaju bez učinka.

Važno je naglasiti da prema važećoj Direktivi, svako iskrcajno mjesto mora biti adekvatno opremljeno u kontekstu zbrinjavanja otpada te da su za njenu implementaciju isključivo odgovorne lučke uprave, gradske ili županijske.

No, stvari postaju još paradoksalnije!

Izvlačenje pasivno ulovljenog otpada iz mreža rezultiralo je nezadovoljstvom ribara. Naime, prema Zakonu, ribari nisu stvorili otpad, ali su njegovim vađenjem i dopremanjem na kopno postali njegovi posrednici. Ne samo da ne postoji odgovarajuća infrastruktura za odlaganje pasivno ulovljenog otpada, već ribari moraju i platiti njegovo zbrinjavanje. Iako bi trebali biti poticani u svojim naporima za očuvanje okoliša, trenutna zakonodavna situacija dodatno opterećuje ribare koji plaćaju svoje ekološko djelovanje.

- Prvo i osnovno, omogućite nam kontejnere za odlaganje pasivno ulovljenog otpada i ne naplaćujte nam prihvat otpada. Ako sam ga već donio pa bar da ne platim – rekao je ribar iz Tribunja.

Cijeli tekst pročitajte OVDJE

 

28. travanj 2025 07:46