
Ivica Poljičak, tvorac sjajne Facebook stranice "Šibenik na kvadrat" donosi nam novu crticu iz bogate povijesti Krešimirova grada. Ovoga puta riječ je o zgradi suda u Šibeniku koja je otvorena upravo na današnji dan prije 117 godina. Uvjereni smo da neke od ovih podataka ili ne znate ili ste ih zaboravili. Poljičkovu objavu prenosimo u cijelosti:
"Zgrada suda u Šibeniku otvorena je 16. srpnja 1905. godine. Do tada je cijelo 19. stoljeće, od pada venecijanske republike 1797. godine, sudska vlast bila smještena u Kneževoj palači, uz katedralu svetog Jakova, gdje se u podrumima nalazio i zatvor. Danas je u tom prostoru smješten Muzej grada Šibenika.
Već za ondašnju sudsku praksu radilo se o potpuno neuvjetnim prostorima. Suci su se žalili na premalo prostora, na njegovu skučenost i na vlagu zbog koje nisu u arhivi uspjevali spriječiti od propadanja sudsku dokumentaciju. Takvo stanje, bez obzira na pritužbe sudaca i bez obzira na nastojanja tadašnje općinske uprave, potrajalo je čitavo stoljeće. U početku se nastojalo stanje poboljšati, rješenje se tražilo u popravku i adaptaciji postojećeg prostora, međutim ključni trenutak u razvitku sudstva na području Šibenika zbio se donošenjem odluke da se odustane od takvog pristupa. U vrijeme kada grad vodi Ante Šupuk prevladala je ideja da se pristupi izgradnji potpuno nove, velebne zgrade suda. Prvo je trebalo odrediti lokaciju, a nije sve teklo očekivanom brzinom. Grad je trebao osigurati zemljište, a novac za gradnju Ministarstvo pravosuđa.
Uža lokacija za izgradnju nove sudske zgrade određena je negdje oko 1895. godine, zapadno od novoizgrađene bolnice. Taj je prijedlog morala prihvatiti Pokrajinska vlada u Zadru i Ministarstvo pravosuđa u Beču.
Kupoprodajni ugovor između grada Šibenika i devet šibenskih obitelji: Zjačić, Radić, Čićmirko, Baranović i Kovačević, sklopljen je 1. kolovoza 1898. godine. Za otkup im je isplaćeno 17.050 kruna. Radovi su odmah započeli, a zgotovljeni su bili ljeta 1905. godine.
Zgrada Suda odgovarala je svim standardima tadašnjeg sudstva, a ujedno se sagradio i kaznionički dio, koji je imao suvremene smještajne i sigurnosne uvjete. U kaznionici se nalazio prostor predviđen za pritvor i izdržavanje kazne za 136 osoba smještenih u 22 samice i 21 zajedničku zatvorsku ćeliju.
Čin svečanog otvaranja nove sudske zgrade, koja je arhitektonski i urbanistički dala pečat modernom Šibeniku, neposredno uz glavnu prometnicu, bio je u nedjelju 16. srpnja 1905. godine. To je zabilježeno u izdanju „Hrvatske rieči“ koja se započinje tiskati u Šibeniku iste godine.", napisao je Poljičak.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....