StoryEditorOCM
ŠibenikNema žeđi

‘Voda malih divova‘ uskoro iz novih javnih česmi koje će Grad Šibenik zasad postaviti na sedam mjesta

Piše Branimir Periša
25. ožujka 2025. - 13:02
Nove šibenske javne česme po dizajnerskom rješenju Ante Filipovića Grčića Ilustracija: Grad Šibenik/Slobodna Dalmacija

Šibenski kraj leži na vodi! Zdravoj i pitkoj, treba stalno napominjati, jer to blago često uzimamo zdravo za gotovo. Stoga kapa dolje inicijativi „Voda malih divova” koju je povela Županijska TZ, s ciljem da pitka voda bude široko dostupna, zaštićena i promovirana u skladu s njenim značenjem za ljude i sav život. Ustanovljena je mreža od stotinu ugostiteljskih objekata s istaknutim znakom inicijative koji namjernike upućuje da na tome mjestu besplatno možete vodom napuniti vlastitu bocu – i nastaviti dalje – bez obveze da nešto konzumirate.

Nije ovdje riječ jedino da se vodom napoje žedni prolaznici, nego je u pitanju sveprisutna, pogubna plastika kao glavna ambalaža čitavog niza napitaka i eto izravnog, nemalog doprinosa ove inicijative ekologiji.

Jedna česma znači barem milijun plastičnih boca manje, a to je i ideja vodilja gradske uprave da u najskorije vrijeme na sedam mjesta u šibenskom okružju postavi deset javnih česmi prema rješenju Ante Filipovića Grčića, poznatog i nagrađivanog šibenskog dizajnera koji među ostalim, potpisuje i izgled uličnih „totema” s rasporedom vožnje autobusa javnog prijevoza.

Voda nas veže i spaja u Županiji i kada je o njoj riječ, svi se držimo za isti štap, ili mlaz. Šibenske novovjeke česme su europski projekt u vrijednosti nešto većoj od 80 tisuća eura. Kako govori Maja Čeko, nova pročelnica gradskog odjela za gospodarstvo, izvođač radova u suradnji s Grčićem radi na tehničkim preinakama prototipa česme koja je bila postavljena na Baldekinu.

Naime, tijekom probne upotrebe bilo je slučajeva vandalizma, što bi rečena poboljšanja trebala svesti na najmanju moguću mjeru, odnosno štetu po uređaj predviđen za tri namjene: pijenje vode, punjenje u priručne boce, te napajanje kućnih ljubimaca iz plitice u podnožju česme.

Dizajner je proizvod osmislio vođen zamisli da u suvremenim linijama objedini tradicionalnu simboliku šibenskih javnih česma, također i srednjovjekovnih kamenih žara ugrađenih u podnožje jednoga zida u Kalelargi s uklesanim natpisom „Amor di cani”. Svjedočanstvo da su i naši stari vodili brigu o dobrobiti životinja, u ovome jedinstvenom primjeru pasa. Nadalje, Šibenik je razmjerno rano i kao jedan od prvih gradova cjevovodom doveo vodu iz Krke: bilo je to 1872. godine, na što i danas podsjeća česma Rodićevac na Maloj loži, "trajnija od mjedi" i besprijekorno funkcionalna. 

-Radi se o intervenciji koja neće mijenjati izgled česme, nego će se postići da optimalno funkcionira. Nakon konačnog nacrta, koji će možda biti završen tijekom ovoga tjedna, započet ćemo postupak nabave i očekujemo da će česme biti postavljene do ljeta. Postavljanje česmi predviđamo i ubuduće kada budemo izvodili neke javne projekte, a to su i najnoviji uvjeti EU.

S ovim česmama u Gradu Šibeniku to smo preduhitrili; jest da se projekt malo odužio zbog okolnosti koje nismo mogli predvidjeti, no sada imamo gotov prototip koji će biti tipski predložak za sve buduće takve instalacije na javnim prostorima. - zaključuje Čeko.

-I dakako, dodaje - to je usklađeno s nacionalnim i županijskim dokumentima, a postavljanje javnih česmi predviđa i strategija turizma Grada Šibenika predstavljena 2022. godine.

Evo popisa tih mjesta na kojima će Šibenčani i njihovi sve brojniji turistički gosti zajedno s kućnim ljubimcima pronaći spasonosno osvježenje vodom koja „život znači”.

Svakom je normalno da se naša voda može piti izravno iz česme no to je blagodat koju bismo trebali cijeniti još više kada znamo da u većini europskih zemalja ističu upozorenje da voda iz slavina nije za piće...

Dakle, među odabranim lokacijama za prvi niz šibenskih javnih česmi su Zaton, Crnica, Park šuma Šubićevac, obala dr. Franje Tuđmana, Perivoj Luje Maruna, Gat Vrulje i otok Zlarin.

-Svaka lokacija odabrana je s ciljem povećanja dostupnosti pitke vode na najposjećenijim javnim površinama, a time i poboljšanja kvalitete boravka na otvorenom. - ističe Maja Čeko.

21. travanj 2025 12:24