StoryEditorOCM
ŠibenikNOVA ISTRAŽIVANJA

U cisterni na ‘Mihovilu‘ pronađeni brojni vrijedni predmeti. Šibenski planinari: ‘Izvukli smo 22 kubika materijala‘

Piše Toni Veljača
15. travnja 2025. - 14:58

Kantu po kantu, polako, jer brže ne može, uz pomoć užadi i planinarske opreme, čisti se kula na sjeveroistočnoj strani tvrđave sv. Mihovila. Riječ je o najstarijoj očuvanoj punoj strukturi tvrđave iz 14. stoljeća, u koju je u nekom kasnijem periodu ugrađena – cisterna. 

Vode u cisterni nema već stoljećima. Zato ima, ili je bilo, kamenja, raznog otpada, ali i vrijednih arheoloških predmeta zbog kojih su se na Mihovilu opet okupili stručnjaci. 

- Ovaj dio nekoć je u potpunosti bio prekriven zemljom, međutim znalo se da je tu cisterna jer je na vrhu bio otvor, odnosno kruna cisterne koja se i danas može vidjeti. Još 2016. godine ušlo se u cisternu jer se znalo da one ponekad mogu biti pravo leglo arheoloških nalaza. Kada se prestanu koristiti, često se prenamijene u jame u koje se baca razni otpad, takav je slučaj bio i na Mihovilu – kazuje nam povjesničar Josip Pavić iz Odjela za istraživanje i interpretaciju baštine JU Tvrđava kulture Šibenik. 

image
Niksa Stipanicev/Cropix
image
Niksa Stipanicev/Cropix

Istraživanje cisterne, njenog povijesnog značaja, kao i predmeta koji su u njenoj utrobi pronađeni, provodi se uz budno oko Tomislava Zojčeskog iz tvrtke Ruina.

- Trebalo bi to potrajati još ovaj tjedan. Došli smo gotovo do posljednjeg sloja unutar cisterne. Sada nam, između ostaloga, slijedi izrada 3D modela na osnovu kojega ćemo moći saznati više detalja. Od toga koliko dugo se cisterna koristila, kada je točno izgrađena do toga koliko je primjerice vode moglo stati u nju – kazuje nam Tomislav.

image
Niksa Stipanicev/Cropix
image
Niksa Stipanicev/Cropix
image
Niksa Stipanicev/Cropix

Težak je ovo, zahtjevan pothvat koji ne bi bio moguć bez vještih ruku iskusnih šibenskih planinara koji su iz cisterne do sada izvukli gotovo 22 kubika materijala. Ulaz u cisternu nalazi se na visini od pet metara. Bez njih, posao bi bilo nemoguće obaviti.

- Koristimo alpinističke i speleološke tehnike, imamo i dizalicu koja malo olakšava posao, ali zbog konfiguracije terena i čudnog ulaza sve skupa ide sporo. Teren je izazovan, ali ovo je super iskustvo jer u cisternu dugo, dugo vremena nitko nije ušao a mi iz nje izvlačimo stvari koje su ipak od povijesnog značaja – kazala nam je Antonia Viljac, vlasnica obrta Šibenik outdoor adventure koji uz pomoć vanjskih suradnika provodi radove na Mihovilu.

image
Niksa Stipanicev/Cropix
image
Niksa Stipanicev/Cropix

Do sada su se iz cisterne izvukli doista zanimljivi predmeti. Od slomljenih posuda, municije, mletačkih kovanica, lule do kocke za kockanje. 

- Samo je polovica kocke sačuvana. Šteta. Vjerojatno je napravljena od životinjske kosti – kazuje nam arheolog Andrija Nakić iz Tvrđave kulture, dok pažljivo vadi pronađene predmete iz prozirne vrećice. 

Među odbačenim krhotinama pronađena je i kamena ploča za prikupljanje kišnice. Ne zna se još je li bila dio ove, ili neke od drugih cisterni na Mihovilu, međutim svakako je jedan od značajnijih pronađenih predmeta.

image
Niksa Stipanicev/Cropix
image
Niksa Stipanicev/Cropix
image
Niksa Stipanicev/Cropix

- Kad smo počeli s istraživanjem u tom prvom sloju pronalazili bi predmete poput časopisa i plastičnih boca. Kako smo išli dublje, tako smo došli do predmeta koji su bačeni negdje polovicom 20. stoljeća. Pronašli smo primjerice novčić iz 1941. godine. Najstariji predmet je iz 17. stoljeća, što je zanimljivo jer to dokazuje da je i tada cisterna bila van upotrebe – nadovezao se Tomislav. 

Dodajmo kako se arheološka istraživanja financiraju europskim novcem kroz projekt „Fortic”. Po završetku, plan je obnoviti prostoriju iznad cisterne u koju bi se izložili pronađeni predmeti.

- U suradnji s Muzejom grada Šibenika izložit ćemo sve predmete, a tu je na desetke kutija nalaza koji su pronađeni i ranijim iskapanjima – zaključio je Pavić.

15. travanj 2025 21:20