
Konačno! Okupacija je prestala i tri stabla česmine na Vanjskome su oslobođena! Sve do neki dan bila su okovana štekatom obližnjeg kafića i taj je teror prema drveću trajao godinama. Počeo je vrlo brzo nakon što je grad uredio taj dio i pretvorio ga u početku u pješačku zonu, da bi se kasnije tu parkirali motori. Riječ je o dijelu Vanjskog koji je omeđen Ulicom Matije Gupca, ulicom koja vodi prema Gimnaziji i glavnom prometnicom - Ulicom Stjepana Radića.
Kako je tu teren strm, nizbrdica u arhitektonskom uređenju bila prevladana s nekoliko stuba i odmarališta te su zasađena tri malda stabla česmine. I sve bi bilo dobro da uskoro nije stigao štekat koji je te stepenice i stube "izravnao" i na novi, bijeli kamen postavio pod od nekog drugog materijala. Vjerojatno plastičnog, smeđe boje. Zagrađeni su tada bili i mali zemljani bazeni s drvećem te je ostavljen otvor vjerojatno tek koji centimetar širi od obujma debla, tako da su stabla jedva mogla dobiti vodu kad je padala kiša ili ih se zalijevalo. Otvori oko debla, naravno, godinama se nisu proširivali, pa su stabla rastući pomalo se usjecala u pod štekata.
No, mučenje tu nije završavalo. Vlasnici štekata mladim su stablima na svaki način ometali rast i razvoj, pa su i krošnju redovito šišali i orezivali u obliku polukugle kao da je riječ o kakvoj živici. Umjesto da dopuste stablima da razviju krošnju i tako stvore prirodni hlad za goste na štekatu, vlasnici su prednost dali onim velikim i zastrašujućim suncobranima. Njima su krošnje zapravo smetale, pa ih je trebalo šišati!
Godinama je taj nakaradni štekat tako prolazio i nikomu od zaduženih za javne površine, zelenilo i štekate u Šibeniku to nije smetalo. A bilo bi logično da onaj tko je dobio koncesiju za štekat nije time "kupio" i stabla pa da s njima može raditi sve što mu se sviđa i kako mu odgovara.
Pročelnik za komunalne djelatnosti u šibenskoj gradskoj upravi Joško Jurić kaže kako za sada nije planirano na tu dođe novi štekat.
Šteta, koju je prethodni napravio, na stablima sada još vidljivija: počevši od krošnje koja je neprimjereno mala u odnosu na visinu samog stabla preko tanušnih debla do kvrga i rana nastalih zato što stablo nije imalo prostora širiti se.
Na sreću za stabla, ta je priča sada završila, s nadom da se neće ponoviti.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....