
Za četvorni metar stana u Šibeniku se treba izdvojiti dvije prosječne plaće. Čak i malo više. Tako bi se, u dvije rečenice mogla sažeti analiza cijene kvadrata u Šibensko-kninskoj županiji koju su na mail „Šibenskog” poslali iz tvrtke Kompare.hr. Prema statističkim podacima koje su nam ljubazno ustupili, prosječna cijena kvadrata u Županiji iznosi 3.453 eura što nas čini drugom najpovoljnijom županijom na Jadranu.
Je li spomenuti iznos realna cijena. Ili je napuhana? Pitamo stručnjaka, Marka Trivu, vlasnika agencije za posredovanje u prometu nekretninama iz Šibenika.
- Danas je općenito prihvaćen taj narativ „po kvadratu” koji je u neku ruku nepravedan. Jednako kao i statistički podaci koji trpaju sve nekretnine u isti koš. Evo, trenutačno sam na Biocima. Ovdje su nove zgrade, a sto metara dalje su 50 godina stare zgrade na Vidicima. Kako to može ići u istu priču. To je razlog zbog čega mi je o cijeni kvadrata suludo i govoriti. Osnova bi trebala bit da je uređena starogradnja povoljnija za 20 posto od novogradnje. To je neko zlatno pravilo – kazuje nam Triva.
Činjenica je da su cijene stanova u Šibeniku pratile razvoj grada koji je u posljednjih desetak godina procvjetao. Daleko je to, u kontekstu cijene kvadrata, još od susjednog Splita ili turističkih središta kao što su Dubrovnik ili Rovinj, ali samo je pitanje vremena kada će se Šibenik pronaći u istoj rečenici sa spomenutim sredinama.
Ako ste ljubitelj statističkih podataka, evo još jedan koji smo izvukli.
Koliko je stanovnicima šibenskog područja teško doći do vlastite nekretnine potvrđuje njihova prosječna plaća od 1.274 eura. Prosječni stanovnik tako uz rok otplate 30 godina i kamatnu stopu od 3 posto, može podići kredit u visini 96.298,89 eura.
Uzmemo li u obzir prosječnu cijenu kvadrata, Šibenčanin sa svojim mjesečnim primanjima može priuštiti stan od 28 ili kuću od 34 četvorna metra!
Pa gdje onda pronaći stan u Šibeniku?
- Šibenik je jedna specifična sredina i nije isto nalazi li se nekretnina na Meterizama, Baldekinu ili Bualama. Svaki kvart ima svoju priču. Primjerice, na Njegoševom trgu, gdje i sam stanujem, stanovi znaju dostići velike cijene – ističe Triva.
U posljednje tri godine cijene kvadrata na razini Hrvatske skočile su za vrtoglavih 47 posto. Rast cijena obeshrabrio je i strance koji su do prije koju godinu kupovali nekretnine u Šibeniku. Danas ih je znatno manje.
- Stranci kupuju puno manje nego prije dvije godine, kada je bio „bum”. Sada je to drastično palo. Nema toliko upita za Šibenik, ali zato je popularna okolica. Primošten, ili primjerice Žaborić – zaključuje Triva.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....