
Godinama se o njemu pričalo, no u posljednje vrijeme o Muzeju dječjeg likovnog stvaralaštva u Šibeniku više nitko ne govori. Sve do danas kada je ponovo uskrsnula ideja o muzeju koji je, vjeruju zagovaratelji, kao "stvoren" za Šibenik s obzirom na dugogodišnju "dječju" tradiciju grada, počevši od Međunarodnog dječjeg festivala (MDF) i njegovih brojnih radionice do Gradske knjižnice "Juraj Šižgorić" i njezina Odjela za vizualnu kulturu kroz koji je, u 20 godina postojanja, također prošlo na tisuće i tisuće djece.
Veliki zagovaratelji osnivanja takvog muzeja u Šibeniku, koji predstavlja logičan slijed svega što se u dječjem i stvaralaštvu za djecu događalo oko MDF-a, a kasnije i Odjela za vizualnu kulturu, bili su: pokojni slikar i likovni pedagog Velibor Janković, dugogodišnji ravnatelj Gradske knjižnice "Juraj Šižgorić", pokojni Milivoj Zenić te pokretač i dugogodišnji voditelj Galerije sv. Krševana Pavle Roca. Ideju o muzeju zdušno je podržavala i voditeljica Odjela za vizualnu kulturu šibenske knjižnice Zdenka Bilušić.
No, unatoč dobrim željama i nastojanjima priča o novom i posve drugačijem šibenskom muzeju ostala je samo na ideji! A i ona je posve zamrla i u javnosti je više nitko nije spominjao, sve dok Bilušić nije odlučila napraviti izložbu na kojoj će predstaviti upravo to dječje blago koje se godinama stvaralo i gomilalo na raznim radionicama koje je i sama vodila, natječajima i izložbama. U Studiju Galerije sv. Krševana ovoga je ponedjeljka tako otvorena izložba dječjih likovnih radova izvučenih iz arhiva Odjela za vizualnu kulturu šibenske knjižnice intrigantog naziva - "Prilozi za Muzej dječjeg likovnog stvaralaštva". Tako je Bilušić, uz podršku Pavla Roce koji je također otvorio izložbu, podsjetila na staru i nepreželjenu ideju o važnosti poticanja djece na likovno stvralaštvu kroz koje se, kako je naglasila, nove naraštaje zapravo ne odgaja za umjetnost, nego za život!
U toj priči posebnu ulogu upravo bi muzej mogao odigrati o čemu najbolje svjedoče izloženi radovi: crteži, glinene skulpture i skulpture od kaširanog papira, razni objekti i reljefi, vezene slike i drugi radovi koji posjetitelje neće ostaviti ravnodušnim, jer potvrđuju kako dječjoj mašti i kreaciji, uz vođenje njihovih učitelja i likovnjaka, nema granica!
-Nakon toliko održanih radionica, likovnih natječaja i izložaba, nastala je i poprilična zbirka dječjih radova. Ovo je što je izloženo je dio svega onoga što sam uspjela sačuvala. Nešto se sačuvalo, nešto nije, jer se čuva u svakakvim uvjetima. Premda nisu sačuvani svi radovi koji su nastali na tim radionicama. Radila sam neku selekciju. Teško je reći koliko je toga ima u arhivu, ali, recimo, imamo dvije sobe crteža, skulptura, grafika, slika, reljefa u raznim materijalima, tehnikama i formatima. Prevladavaju radovi djece iz Šibenika, ali i cijele Hrvatske koji su slali svoje radove na razne likovne natječaje – rekla je Bilušić objašnjavajući kako je već neko vrijeme planirala napraviti ovu izložbu, no selidba knjižnice zbog energetske obnove, sve je malo ubrzala.
-Mislila sam napraviti ovu izložbu do kraja godine pred odlazak u mirovinu. To bi bila nekakva kruna tog dijela mog posla, likovne pedagogije i rada s djecom na svim frontama: od rada u školi, suradnje s MDF-om, Društvom "Naša djeca" do knjižnice. Priča o muzeju i dalje je samo ideja. Stvari se sporo realiziraju. U trenutku kada se moglo realizirati to se nije dogodilo. Velibor i Milivoj su pokojni, Pavle je u mirovini, evo i ja u siječnju iduće godine odlazim u mirovinu. Bacila sam, eto, udicu, možda se netko od mladih upeca! I MDF vode mladi ljudi. Mislim da nije kasno da se takav muzej, kakvog nema u Hrvatskoj, ali ima po svijetu, otvori u Šibeniku. Možda je kod nas problem i administrativne naravi, jer su ministarstva kulture i obrazovanja odvojeni, a trebali bi zajedno gurati tu priču. Mislim da to treba napraviti kako se danas radi, pripremiti projekt i gurnuti ga. Mi to onda nismo bili u mogućnosti, ali ideja postoji ima potencijala i mislim da je šteta da kroz taj muzej i MDF ne živi cijelu godinu – rekla je Bilušić, a njenim snovima pridružio se i Roca.
-Još sanjamo taj san. Ideja živi, vidim da još ima force. Mi se u ono vrijeme nismo znali "prodati", kako se to kaže. Ta je inicijativa važna i zbog toga da se vidi što i kako ovdje radimo s djecom i da to i druge potakne na okupljanje kreativnih snaga. To nije samo zbog estetike već se to odražava na cijelo društvo. Nadam se da ova inicijativa, kao i sama izložba, neće ostati bez odjeka – zaključio je Roca.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....