Veliko platno Kuće umjetnosti Arsen u veljači donosi šest premijernih naslova, među kojima su trostruki canneski laureat Drive my car, novi film slavnog nizozemskog redatelja Paula Verhoevena Benedetta, ali i najnovije ostvarenje španjolskog redatelja i oskarovca Guillerma del Tora, Ulica noćnih mora. Među novitetima je i pobjednik ZFF-a i njemački kandidat za Oscara, Konačna sloboda, ali i jedno od najzačudnijih filmskih ostvarenja protekle godine nagrađeno za originalnost u Cannesu, islandska moderna bajka Janje, kao i festivalski hit proglašen od strane kritičara instantnim klasikom, Najgora osoba na svijetu norveškog redatelja Joachima Triera.
FILMOVI S EUROPSKIM POTPISOM
Majstor provokacije i kontroverze, slavni nizozemski redatelj s holivudskom karijerom Paul Verhoeven (Sirove strasti, Showgirls, Elle) u svom novom filmu Benedetta, premijerno prikazanom u glavnom programu Cannesa, bavi se iznimno osjetljivom temom religije i seksualnosti. U ovoj odvažnoj biografskoj drami temeljenoj na istinitim događajima ispresijecaju se seksualnost, žudnja i vjera uz kritičan pogled uperen u često opresivne zidine crkvenih institucija.
Najgora osoba na svijetu, novo ostvarenje Norvežanina Joachima Triera (Repriza, Oslo, 31. kolovoza, Glasnije od bombi, Thelma) pronicljiv je portret mladih ljudi u potrazi za ljubavlju i smislom. Pomalo ironična, ali prije svega nježna i suosjećajna romantična dramedija, opirući se klišejima žanra, donosi razigran i pronicljiv portret milenijalskog nemira. Guardianov kritičar Peter Bradshaw film je prozvao instantnim klasikom, a glumica Renate Reinsve za naslovnu je ulogu nagrađena u Cannesu.
Psihološki triler Ulica noćnih mora ocijenjen je najambicioznijim filmom oskarovca Guillerma del Tora poznatog po mračnim filmskim fantazijama impresivnih narativa i pomno dotjerane estetike (Panov labirint, Crimson Peak, Oblik vode). Zanosno, ali uznemirujuće putovanje u psihu tragičnog prevaranta čija će vlastita priroda zapečatiti njegovu sudbinu okuplja impresivnu glumačku ekipu predvođenu Bradleyjem Cooperom i Cate Blanchett.
DOBITNICI CANNESA
Ovjenčan Nagradom žirija u programu “Izvjestan pogled” festivala u Cannesu i pobjednik prošlogodišnjeg Zagreb Film Festivala, film Konačna sloboda moćna je priča „o tragičnoj sudbini jednog čovjeka, u doba kada je ljubav bila tretirana kao zločin“, prema riječima redatelja Sebastiana Meisea. Radnja se odvija tijekom tri razdoblja u poslijeratnoj Njemačkoj, između 1945. i 1968., u zatvoru gdje Hans završava na temelju zloglasnog članka 175 koji mušku homoseksualnost tretira kao kazneno djelo. U hvaljenoj izvedbi uloge Hansa nastupa njemački glumac Franz Rogowski, a uz osvojene glavne nagrade festivala u Sarajevu i Sevilli te Europske filmske nagrade u kategorijama najbolje kamere i originalne glazbe, film je trenutno u finalu za Nagradu LUX te u užoj konkurenciji za nominaciju za Oscara.
Debitantsko cjelovečernje ostvarenje Valdimara Jóhannssona Janje premijerno je prikazano u programu “Izvjestan pogled” u Cannesu, gdje je osvojilo Nagradu za originalnost. Maštovito i smiono, Janje spaja dramu i fantastične elemente inspirirane islandskim mitologijom u poetičnoj priči o tuzi, majčinstvu, prirodi i prihvaćanju različitosti. Film kojem je kritika složno nadjenula epitet jednog od najneobičnijih ostvarenja posljednjih godina Europska filmska akademija nagradila je za vizualne efekte.
Snimljen prema kratkoj priči Harukija Murakamija, film Drive My Car suptilna je, ali neizmjerno dirljiva filmska priča o životu, gubitku, umjetnosti i neočekivanim susretima koji premošćuju tragedije. Trostruki canneski laureat (nagrada za najbolji scenarij, nagrada FIPRESCI, nagrada Ekumenskog žirija), koji kombinira introspektivnu studiju karaktera sa žanrom filma ceste, našao se na brojnim listama najboljih filmova protekle godine.
DOKUMENTARNI PROGRAM UZ GOSTOVANJE IVANA RAMLJAKA
U veljači nas očekuju i dva dokumentarna naslova. Dobitnik nagrade Oktavijan za najbolji hrvatski dugometražni dokumentarni film, O jednoj mladosti Ivana Ramljaka te novi film najpoznatijeg ruskog dokumentarista Vitalija Manskog, Gorbačov. Raj.
Intimno i nježno ostvarenje koje portretira i sumornu zagrebačku poslijeratnu svakodnevicu, ali i nesalomljivi duh mladeži, O jednoj mladosti, jedan je od najzanimljivijih recentnih domaćih dokumentaraca. Izvrsne kritike potvrdio je i niz osvojenih nagrada i priznanja – od onih na DokuFestu u Prizrenu i opatijskoj Liburniji, pa do nagrada na filmskim festivalima u Poitiersu i Trstu. Film je prikazan i u natjecateljskom programu renomiranog međunarodnog festivala goEast u Wiesbadenu, a Hrvatsko društvo filmskih kritičara dodijelilo mu je nagradu Oktavijan za najbolji dugometražni dokumentarni film. Projekcija filma zakazana za subotu, 19. veljače bit će popraćena gostovanjem redatelja Ivana Ramljaka uz razgovor nakon filma.
Doku-memoar cijenjenog ruskog dokumentarista Vitalija Manskog Gorbačov. Raj neobično je intiman portret jednog od najvažnijih državnih čelnika u novijoj povijesti. Gorbačov je srušio „željeznu zavjesu“. Istovremeno, za njegova mandata nastojala se zataškati eksplozija nuklearnog postrojenja u Černobilu, građani koji su zahtijevali neovisnost baltičkih zemalja ubijeni su, vojnici su nasilno gušili prosvjede u Tbilisiju, a sovjetski tenkovi prijetili su i ubili mirne prosvjednike u Bakuu. Sovjetsko se carstvo urušilo, a Gorbačova je osudio vlastiti narod. Noseći teret prošlosti, usamljeni starac danas proživljava posljednje dane života u praznoj kući u predgrađu Moskve, a u razgovorima s Manskim – prepunim šala i spontanih digresija – prisjeća se drastičnih odluka koju su obilježile njegov život, ali i povijest suvremene Europe.
REPRIZNE PROJEKCIJE
U veljači gledamo reprizne projekcije dobitnika nagrade za najbolji europski film Quo vadis, Aida? te novi film velikog španjolskog redatelja Pedra Almodovara Paralelne majke, ali i redateljski prvijenac holivudske glumice Maggie Gyllenhaal, Mračna kći, temeljen na istoimenom romanu Elene Ferrante.
Četvrti cjelovečernji igrani film redateljice Jasmile Žbanić, Quo vadis, Aida? nedavno je ovjenčan s čak tri nagrade Europske filmske akademije – za najbolji film, najbolju režiju i najbolju glumicu (Jasna Đuričić). Na izrazito senzibilan i pažljiv način film progovara o tragediji koja se nikada nije trebala dogoditi i o katastrofi koja ne smije biti zaboravljena.
Novi film velikog redatelja Pedra Almodovara Paralelne majke za ulogu u kojem je njegova stalna muza Penelope Cruz osvojila nagradu za najbolju glumicu u Veneciji donosi priču o dvije žene koje se zajedno nalaze u bolničkoj sobi gdje svaka očekuje rođenje djeteta.
Mračna kći, debitantsko ostvarenje holivudske glumice Maggie Gyllenhaal, temeljeno je na istoimenom romanu književne superzvijezde Elene Ferrante. Ova enigmatična psihodrama sa slavnom britanskom glumicom Oliviom Colman u naslovnoj ulozi pruža nešto drugačiji pogled na majčinstvo, posebice na teror i intenzitet ranog majčinstva. Slojevita studija karaktera koja se pretvara u subverzivan triler na Venecijanskom filmskom festivalu odnijela je nagradu za najbolji scenarij.
ČEŠLJAONICA
„Ove veljače, na repertoaru Češljaonice je, bez pretjerivanja – filmsko remek-djelo“, riječi su Ante Storića, odabiratelja stalnog kinotečnog programa punog naziva Češljaonica ili Kroz prizmu realizma – bitno iz povijesti europskoga filma koji na veliko platno art kina Arsen svake treće srijede u mjesecu donosi vrhunska umjetnička filmska ostvarenja uz selektorski uvod prije početka projekcije.
Remek-djelo o kojem je riječ višestruko je nagrađivana napeta drama Lov danskog redatelja i oskarovca Thomasa Vinterberga. U filmu iz 2012. godine canneski laureat i dobitnik nagrade za najboljeg europskog glumca Mads Mikkelsen (Još jedna runda) uvjerljivo utjelovljuje povučenog odgojitelja, uzornog građanina provincijske zajednice koji uslijed lažne optužbe za pedofiliju biva nepravedno izvrgnut lovu na vještice.
FILMOVI ZA DJECU
Veliko platno art kina Arsen nedjeljama se podiže samo za svoju najmlađu publiku uz program Bubamarac i presjek svjetskih i europskih filmova za djecu, kako animiranih tako i igranih.
Premijerni naslov veljače, francuski film Vuk i lav, dirljiva je filmska avantura i priča o prijateljstvu između vuka, lava i jedne djevojke. Ova posveta prijateljstvu koje ponekad dolazi u najneobičnijim oblicima novo je ostvarenje redatelja i bračnog para Guillesa i Prune de Maistre, dokumentarista i scenarista posvećenih istraživanju spona između ljudi, prirode i životinja.
Na repertoaru veljače za najmlađe su i Encanto: naš čarobni svijet, animirana priča o neobičnoj obitelji Madrigal koja živi skrivena u magičnoj kući u planinama Kolumbije, Mali Gangster, šarmantna i zabavna komedija o odnosu oca i sina s osvojenim nagradama dječjeg žirija i publike za najbolji film na zagrebačkom KinoKino Festivalu, kao i nizom nagrada na svjetskim festivalima filma za djecu, te Moj život kao tikvica, nagrađivano animirano ostvarenje o gubitku, ljubavi i prijateljstvu čiji je junak neodoljivi dječak velikih očiju i modre kose nadimka Tikvica. Empatičan i šarmantan film o odrastanju, izrađen u tehnici stop-animacije, dugometražni je redateljski prvijenac nagrađivanog švicarskog animatora Claudea Barrasa dok scenarij, adaptiran prema romanu Gillesa Parisa, potpisuje francuska redateljica Céline Sciamma, majstorica tankoćutnih i autentičnih priča o krhkom i često izazovnom periodu odrastanja.