StoryEditorOCM
BaštinaNakon dvije i pol godine

Etnološka zbirka Marka Mudronje Rebca upisana u Registar kulturnih dobara RH; od 2017. godine izložena je u murterskoj "Sokolani"

Piše Katarina Rudan
26. prosinca 2021. - 18:40

Nedavno je na adrese Općine Murter-Kornati, vlasnika etnološke zbirke Marka Mudronje Rebca, udruge Argonauta koja je potaknula i vodila proces registracije, Turističke zajednice Murter-Kornati koja trenutno upravlja prostorom u kojem je smještena zbirka te potomcima obitelji Marka Rebca stiglo rješenje iz Ministarstva kulture i medija, Uprave za zaštitu kulturne baštine od 30. studenog 2021. kojim se potvrđuje da je proces registracije etnološke zbirke završen te da zbirka sada ima svojstvo kulturnog dobra. Zbirka se sastoji od 179 kataloških brojeva i obuhvaća 187 predmeta, a rješenjem je utvrđen i sustav mjera zaštite kojeg se Općina Murter-Kornati kao vlasnik mora pridržavati čim je etnološka zbirka upisana u Registar kulturnih dobara RH.

-Trebalo je dobrih 2,5 godine za proces registracije, ali zadovoljni smo da je ovaj dio završen i da je zbirka i službeno priznata kao kulturno dobro što nam daje mogućnosti za financiranje zaštite i valorizacije iz fondova Ministarstva kulture, ali i EU fondova – poručuju iz Argonaute.

image
Zavičajna zbirka Marka Mudronje Rebca
Općina Murter-kornati

Marko Mudronja Rebac živio je za svoj Murter. Životni put vodio ga je sa rodnog otoka do Zagreba pa preko Borja do Teslića u Bosni i Hercegovini gdje je do mirovine radio u drvnoj industriji te osnovao amatersko kazalište u kojem je djelovao kao glumac i redatelj. Povratkom u Murter nastavlja rad postavljajući kazališne predstave, pjevajući i predsjedajući „Župnim pjevačkim zborom“, sakupljajući etnografske i arheološke predmete, dokumente, kopije zemljovida, plakate i fotografije iz kulturne povijesti Murtera, njih petstotinjak. Nekoliko mjeseci nakon što je preminuo (21.siječnja 2017.), njegova je obitelj zavičajnu zbirku poklonila Općini koja je osigurala prostor za njen smještaj u prizemlju zgrade „Sokolane“ na adresi Pijaca Društva seoske izobraženosti u Murteru, a koja je za javnost otvorena u lipnju iste godine. Zavičajna zbirka Marka Mudronje Rebca je bogata etnografskim i arheološkim predmetima, dokumentima, kopijama zemljovida, plakatima i fotografijama iz kulturne povijesti Murtera, njih petstotinjak. Zasebni dio je etnografska zbirka koja kao cjelina dokumentira kulturu stanovanja, način privređivnja, znanja i umijeća stanovnika prve polovice 20. stoljeća i koja se tematski može podijeliti u nekoliko cjelina, a izložena je u tri dijela.

Izložena u tri dijela

Prvi dio posvećen je murterskom dramskom amaterizmu, murterskim starim društvima, panorami Murtera i murterskoj uljari. Drugi dio zbirke posvećen je župnom pjevačkom zboru, crkvi Sv. Mihovila i narodnim običajima Murtera, a treći najintimniji posvećen je samom Marku Mudronji Rebcu. Uz financijsku podršku Općine Murter-Kornati, TZ Murter-Kornati i JU NP Kornati, rad na registraciji započeo je na ljeto 2018. prvim kontaktom bivše zaposlenice udruge Argonaute, Dine Missoni sa Upravom za zaštitu kulturne baštine pri Ministarstvu kulture RH. Murterani su ponosni što je zbirka upisana u Registar kulturnih dobra RH, jer je to osnova za daljnju valorizaciju i unaprjeđenje Zbirke kroz financiranje od strane Ministarstva kulture RH te EU fondova i drugih donatora.

image
Zavičajna zbirka Marka Mudronje Rebca
Općina Murter-kornati

- Sljedeći korak bit će razvoj i prijava projekta zaštite Zbirke na “Poziv za predlaganje programa javnih potreba u kulturi Republike Hrvatske za 2022. godinu” za programe zaštite pokretnih kulturnih dobara, što će uključivati restauraciju predmeta iz zbirke te registriranje dokumentarističkog dijela zbirke pri Konzervatorskom zavodu u Šibeniku – navode u Argonauti. Dodajmo da je u studenom Općina Murter-Kornati na mjeru 7.4.1., točnije na „Natječaj za financiranje i sufinanciranje Ulaganja u pokretanje, poboljšanje ili proširenje lokalnih temeljnih usluga za ruralno stanovništvo, uključujući slobodno vrijeme i kulturne aktivnosti te povezanu infrastrukturu“ iz Programa ruralnog razvoja, prijavila projekt uređenja prvog kata zgrade „Sokolane“ uključujući i postavljanje novog krovišta. Prostor koji je sada neiskorišten i dugi niz godina zjapi prazan postao bi prvi Kulturni centar u Murteru.

Projektom je planirana njegova prenamjena u jedan multifunkcionalni prostor za potrebe rada kulturnih udruga, prezentacije, izložbe, sastanke te prigodne događaje. Ključna stvar je sanacija krovišta čime će se zaštititi čitavu zgradu od vlaženja, a time i prostor u prizemlju u kojem je Zavičajna zbirka Marka Mudronje Rebca.

24. travanj 2024 23:47