StoryEditorOCM

U prva dva mjeseca ostvareno pola turističkih noćenja koliko u istom razdoblju lani

Piše PSD.
3. ožujka 2021. - 10:12

U Hrvatskoj je u prva dva mjeseca ove godine bilo nešto više od 205 tisuća turista i 678 tisuća njihovih noćenja, što je oko 50 posto iz istog razdoblja 2020., a većinu noćenja ili 427 tisuća ostvarili su domaći turisti, koji su na oko 85 posto lanjskog rezultata, podaci su iz Hrvatske turističke zajednice (HTZ).

Siječanj i veljača 2020. bili su jedini mjeseci u toj godini u kojima još nije bilo znatnijeg utjecaja pandemije na turistički promet, pri čemu iz HTZ-a podsjećaju da je u prva dva lanjska mjeseca ostvaren bolji turistički rezultat nego u istim mjesecima rekordne 2019., pa su time rezultati za prva dva mjeseca ove godine i dobri, tim više što su ugostiteljski, sportski i rekreacijski objekti bili većinom zatvoreni, osim smještajnih.

Ograničenja putovanja i mjere protiv širenja zaraze u stranim zemljama utjecale su da je stranih turista i njihovih noćenja i u prva dva mjeseca ove godine, kao i krajem prošle godine, u Hrvatskoj bilo manje od domaćih, te su s ostvarenih nešto više od 250 tisuća noćenja na razini od oko 30 posto lanjskog rezultata.

Najviše noćenja u prva dva mjeseca ove godine ostvareno je u hotelima, 275 tisuća, zatim u objektima u domaćinstvu 234 tisuće, i u kampovima 24 tisuće.

Po županijama, najviše je noćenja,oko polovice ukupnih, ostvareno u tri regije/županije - u Istri 135 tisuća, na Kvarneru 116 tisuća te u Splitsko-dalmatinskoj županiji 75 tisuća, dok su među strancima najviše noćenja ostvarili turisti iz BiH, Slovenije, Njemačke i Italije. Destinacije s najviše ostvarenih noćenja bile su Zagreb, Rovinj, Split, Zadar i Opatija.

Podaci iz eVisitora pokazuju da su u prva dva mjeseca domaći turisti ostvarivali više noćenja tijekom vikenda u odnosu na dane u tjednu, a najviše ih je do sada (po danima) bilo u hrvatskim destinacijama u vikendu Valentinova, odnosno na dan 13. veljače (subota), 17 tisuća, od ukupnih 20 tisuća turista koliko ih je bilo na taj dan u zemlji, što je i najviše njih u jednom danu u prva dva mjeseca.

Noćenja su pak tijekom siječnja i veljače ove godine domaći najviše ostvarivali u Zagrebu, Rovinju, Opatiji, Zadru, Tuhelju, Splitu, Poreču i na Plitvičkim jezerima.

"Iako se nalazimo u razdoblju godine kada je veća realizacija međunarodnog turističkog prometa i dalje otežana, do sada postignuti rezultati i najave s tržišta ipak daju određeni optimizam. Tijekom ožujka i travnja ne očekujemo veliki priljev gostiju, ali određeni turistički promet očekujemo s domaćeg i najbližih tržišta poput Slovenije, Italije ili Austrije, Slovenije ili Italije, čiji građani, između ostalog, u Hrvatskoj posjeduju nekretnine i plovila", ističe direktor HTZ-a Kristjan Staničić na upit Hine o očekivanjima za ožujak i travanj, čijim početkom ove godine pada i Uskrs te proljetni školski praznici u Hrvatskoj.

S ostalih se tržišta, prema informacijama od partnera i iz predstavništava HTZ-a, značajniji rast turističkog prometa očekuje s približavanjem glavnih ljetnih mjeseci, do kada se očekuje da će biti poznati i ujednačeni protokoli za međunarodna turistička putovanja.

Staničić poručuje i da će turistički kapaciteti u Hrvatskoj biti spremni za prihvat gostiju i za uskrsne blagdane, iako će turistički tijekovi tijekom tih blagdana, kao i cijelog travnja, i dalje najprije ovisiti o epidemiološkoj situaciji i važećim restrikcijama u putovanjima.

Nešto veći intenzitet turističkog prometa očekuje se i za blagdan Duhova koji ove godine kalendarski dolazi u drugoj polovini svibnja, a Staničić naglašava i da sva relevantna istraživanja pokazuju kako će cijelu 2021. obilježiti last minute booking i da je zapravo teško iznositi dugoročne i precizne prognoze.

19. travanj 2024 09:29